Po skončení gymnázia odišla študovať do Košíc odbor Americké a britské štúdiá. Život ju zavial pracovať na Kežmarský hrad, ktorý v nedeľu otvoril svoje brány a začal letnú sezónu. BARBORA THOMAYOVÁ sprevádza turistov.
Barbora, svoje detstvo ste strávili v Kežmarku, kde ste sa aj narodili. Keďže vaša mama pracuje na hrade, predpokladám, že bolo úzko späté aj s jeho múrmi, je to tak?
„Na svoje detstvo spomínam vždy s úsmevom na tvári, a vlastne mám často pocit, že som ešte stále dieťa, takže spomínať ani nemusím. (Smiech). Keď sa vraví, že rodičia sa pre deti obetujú a dajú im všetko, moji rodičia nám s bratom naozaj dali aj to posledné, len aby videli naše šťastné tváre. Nemala som vždy najmodernejšie hračky či značkové oblečenie, ale vždy som doma našla lásku a pochopenie, mohla som si zahrať s mojím tatom sedmu, napiecť si palacinky, navariť puding s piškótami, ísť na bicykloch do mesta na zmrzlinu, zahrať si s mamou na klavíri, pozerať rozprávky či chodievať na výlety. Keďže mama pracovala a dodnes pracuje na Kežmarskom hrade, veľká časť našich životov je prepojená práve s týmto miestom. Neviem, čím to je, ale nikdy som hrad nevnímala ako mamino pracovisko, ale skôr ako druhý domov, miesto, ktoré poznám a kde sa cítim dobre.
Možno aj preto ste sa pracovne usadili práve na hrade.
„Postupne som si začala budovať k tomuto miestu bližší vzťah a všímala som si dôkladnejšie prácu zamestnancov hradu. Od 18 rokov som začala vypomáhať počas letných prázdnin ako sezónna lektorka a po promócii som nastúpila na trvalý pracovný pomer a ostala som tu dodnes. Povedala som si, prečo nerobiť to, čo ma baví a spojiť to s angličtinou – tú predsa využijem aj na hrade. Takže k tejto práci ma nič konkrétne nepriviedlo, nazvala by som to skôr plynulým prechodom z jednej životnej fázy do druhej.“
Aké to je pracovať ako lektorka?
„Keďže situácia na Slovensku týkajúca sa kultúry je žalostne zlá a stavy zamestnancov v kultúrnych inštitúciách sú poddimenzované, zamestnanci múzea, teda aj my lektorky, máme takzvané kumulované funkcie. Okrem sprevádzania turistov máme na starosti aj iné činnosti. V mojom prípade ide najmä o prípravu kultúrno-výchovných akcií, vyučovacích hodín a tvorivých dielní pre deti, propagáciu múzea a prípadné preklady do anglického jazyka. Ale ak si to situácia vyžaduje, nemám problém umyť okná, zametať, variť kávu, či maľovať.“
Aj keď ste vysokoškolské vzdelanie získali v odbore Americké a britské štúdiá, váš vzťah k histórii zrejme musí byť veľký.
„Hoci históriu nemám vyštudovanú, myslím si, že veľa som počas rokov nasala návštevou kultúrnych pamiatok, čítaním kníh a pobytom na hrade. Vždy ma fascinovali skôr historické filmy, aj keď ich podanie faktov bolo v mnohých prípadoch skreslené, vždy som si rada pozrela Sissi, Annu zo Zeleného domu, Veľkého Gatsbyho, keď kvôli ničomu inému, tak nádherná scénografia a dych berúce kostýmy ma vždy dostali. Ak aj niekde cestujem, nie som ten typ, čo by celé dni dovolenky preležal na hotelovej izbe alebo pláži. Rada spoznávam históriu miest a objektov, ktoré navštívim, chcem sa prechádzať po miestach, kadiaľ pred stovkami rokov kráčali iní.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš