POPRAD. Banícky cech horného Spiša chce oživiť banícke tradície a pripomenúť remeslo starých otcov, pred sebou má niekoľko plánov.
„Horný Spiš bol kedysi známy baníctvom, dokonca aj obec Hranovnica (okres Poprad) mala štatút banského mestečka, ťažilo sa tu od 12. storočia. Zabudlo sa napríklad na bane v Lopušnej, v obciach Vikartovce, Kravany, Spišské Bystré, Spišský Štiavnik či Vernár. Tento kraj ostal zabudnutý,“ povedal Peter Roth z výboru predsedníctva spomínaného cechu.
Tvrdí, že banských diel je v regióne ešte dosť funkčných, odštartovala to prezentácia šachty Strieborná v popradskej mestskej časti Kvetnica v minulom roku.
Založili cech
„Prišli sme s myšlienkou, že založíme Banícky cech horného Spiša, územie horného toku Popradu a horného toku Hornádu bolo plné banských diel,“ informoval Roth.
Prostredníctvom cechu mesto Poprad i obce v regióne spoločne vstúpia medzi významné banské mestá a obce Slovenska.
Jedenásť ustanovujúcich členov valného zhromaždenia cechu si verejným hlasovaním zvolilo za predsedu Slavomíra Kyseľu, člena banského spolku, banského cechu v Rudňanoch a banského múzea Mariánskych Lázní.
Členstvo v cechu budú schvaľovať poslanci popradského mestského zastupiteľstva.
Podľa Kyseľu má cech pripravený podklad aj na vypracovanie projektu na výstavbu banského gápľa nad šachtou Strieborná.
„Gápeľ predstavoval funkčné zariadenie, pomocou ktorého sa vyťahovala voda a ruda z bane. Túto iniciatívu začali Kvetničania rozbiehať ešte predtým, než sme sa ako cech začali rozbiehať,“ vysvetlil Roth.
Okolie vstupu do štôlne na Kvetnici je upravenéČítajte
Baníctvo tu má dlhú históriu
Podľa Kyseľu siaha banská história v danej oblasti ešte do obdobia niekoľkých storočí pred Kristom.
Už v roku 1223 tam stála banská osada Stríž.
V bani na Kvetnici sa napríklad ťažilo v rokoch 1562 až 1564.
Zatiaľ je sprístupnených 25 metrov tamojšej bane, ako v minulosti uviedol Kyseľa, predpokladá sa, že šachta môže byť dlhá dve až tritisíc metrov.
Novovzniknutý cech má pripravený nielen plán výstavby banského a geologického náučného chodníka, ale tiež plán na archeologický prieskum vyhľadania spomínanej zaniknutej banskej osady Stríž, ako aj ďalších zaniknutých baníckych osád v okolí Popradu.
Občianske združenie Banícky cech horného Spiša chce svojou činnosťou poslúžiť aj pre základné a stredné školy v celom regióne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš