Bláznivý apríl nenechal na svojej povesti suchú ani nitku. Kým začiatkom mesiaca to vyzeralo tak, že do regiónu konečne zavítala jar, posledný aprílový týždeň napadla v Tatrách poriadna nádielka snehu.
SPIŠ. Sneh zamiešal karty lesníkom, ktorí už vysádzali stromčeky, ale aj prevádzkovateľom lyžiarskych stredísk. Hneď ako zakopali lyžu a rozlúčili sa so sezónou, prekvapil ich sneh. Problémy narobil aj cestárom v kraji.
Lyžovačka iba na vlastnú zodpovednosť
Vo Vysokých Tatrách v minulom týždni pripadlo od päť do pätnásť centimetrov snehu.
Snežné delá ale v tatranských strediskách oprášiť neplánujú.
„Sezóna bola oficiálne ukončená, podmienky na lyžovanie sú nevyhovujúce, na niektorých miestach obmedzené,“ povedala Zuzana Fabianová, hovorkyňa Tatry Mountain Resorts.
Z kopcov vás ale nikto nevyhodí. „Tí, ktorí ešte stále nechcú svoje lyže odložiť, môžu počas víkendov lyžovať, ale upozorňujeme, že lyžovačka v našich strediskách je už iba na vlastné riziko,“ povedala Fabianová.
Sneh spomalil zalesňovanie
Sneh spred pár dní prikryl aj plochy, ktoré boli v Tatrách určené na zalesňovanie. Šialené počasie výsadbu lesníkom spomalilo, ale nezastavilo.
„Sneh je v tomto prípade totiž zdrojom vlahy, ktorú sadenice potrebujú, a pôda, ktorá už nie je zamrznutá, jej tak bude mať dostatok,“ povedala Lenka Burdová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátne lesy TANAP-u.
V tomto roku ale zalesňujú v prevažnej miere v nadmorských výškach, ktoré presahujú 1350 metrov, kde je teraz aj viac ako tridsať centimetrov snehu.
„Napríklad v Bielovodskej doline snežilo od nedele až do piatka rána. To znamená, že zalesňovať pod Zadnou kopou sa bude až potom, keď sa sneh roztopí. To môže trvať týždeň, dva, podľa počasia,“ vysvetlila Burdová.
Sadenice zatiaľ oddychujú
Ako Burdová dodala, sadenice si zatiaľ odpočívajú a čakajú na svoj deň.
Momentálne sú v snehových jamách, kde tento čas prečkajú vo vegetačnom pokoji. Do polovice apríla sa lesníkom podarilo zalesniť 75 hektárov, na ktorých vysadili približne 150-tisíc sadeníc.
„Smrek, smrekovec, borovica, jelša, jaseň, javor, buk. V tomto roku plánujeme zalesniť celkovo 170 hektárov, kde vysadíme približne 365-tisíc sadeníc,“ uzavrela Burdová.

Pokoja nemali ani cestári
Pre počasie nemali pokoja ani cestári. V noci z 27. na 28. apríla boli nútení ísť do terénu pre množstvo snehu. Zasnežená bola oblasť Tatier a Zamaguria, od Štrby po Starú Ľubovňu.
„Cestári počas noci najazdili vyše 2 600 kilometrov, pričom pluhovali skoro tisíc a posypali 1 070 kilometrov ciest. Najnáročnejšia situácia bola na Magure, kde napadlo do 20 centimetrov snehu,“ povedala Veronika Fitzeková z Úradu Prešovského samosprávneho kraja, ktorý sa stará aj o cesty.
V doprave boli náznaky problémov pod ovísajúcimi konármi stromov, ktoré zaťažoval mokrý sneh. V bielu noc vyšlo do terénu deväť sypačov z Popradu, šesť zo Starej Ľubovne a jeden z Lipian.
Lavínové nebezpečenstvo
Bláznivý apríl priniesol do Tatier aj zvýšené nebezpečenstvo. Silný vietor vie narobiť poriadne problémy. Jeho vplyvom je sneh veľmi nerovnomerne rozložený a hrozí riziko doskových lavín.
„Lokálne sa to prejaví rastúcim lavínovým nebezpečenstvom, snežiť má aj naďalej, preto dbajte na opatrnosť a výber túry,“ vystríha turistov na svojej stránke Horská záchranná služba.
Extrémy počasia v minulosti
Historici si pamätajú roky, kedy sneh vyčíňal ešte aj v lete.
Kežmarská historička Nora Baráthová sa opierala o zistenia Juraja Buchholtza (1688 – 1737), rektora kežmarskej školy a slovenského evanjelického farára, ktorý robil rôzne meteorologické pozorovania a ich výsledky publikoval vo Vratislavských análoch.
Cez Vianoce roku 1723 sa stavil jeden roľník v Rakúsoch s druhým o šafeľ piva, že na Veľkú noc (v apríli) bude hlboký sneh, čo sa aj stalo. Tento poznatok získal z pozorovania 12 nocí od Lucie po Štedrý večer.
V júni 1725 napadlo v Tatrách toľko snehu, že zahynuli mladé ovce.
V dňoch 4. a 5. augusta 1725 snežilo, na to nepamätajú ani pamätníci. Na Koperšadoch zdochli kone, podobne v Rakúsoch a Forbergu (Stráňach). Zdochli aj ovce. Aj v Tiefengrund pri Mlynčekoch napadol sneh.
Sneh nepadal len v júli 1725, ale aj v auguste 1726, vrchy zakryl sneh, ovce nemohli ísť na pastvu.
jp
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš