KEŽMAROK. Mestská knižnica v Kežmarku sa z historickej Reduty presťahovala do nových priestorov na Hlavnom námestí, budova je národnou kultúrnou pamiatkou.
„Každý rok sa kupujú nové knihy a priestor pre ne už v pôvodnej knižnici nestačil. Rovnako sa už požaduje aj vyšší štandard, priestory musia byť suchšie, musí tu byť dostatočne rozľahlá čitáreň aj na organizovanie besied, ak k nám prídu spisovatelia. Teraz sa nachádzame v štvornásobne až päťnásobne väčšom priestore,“ uviedol v pondelok pri otvorení knižnice pre médiá primátor Kežmarku Ján Ferenčák.
Do dvojposchodovej knižnice presťahovali 43-tisíc zväzkov kníh a viac ako sto regálov, podarilo sa vybudovať aj bezbariérový vstup a výťah.
S myšlienkou vytvoriť nové priestory pre mestskú knižnicu prišiel ešte predošlý primátor. Projekt bol schválený za jeho vedenia, na rekonštrukcii sa pracovalo od marca 2012, dobudovať sa ju však po viacerých komplikáciách podarilo až teraz.
Primátor Kežmarku Ján Ferenčák (vpravo) pri prejave počas otvorenia nových priestorov mestskej knižnice.
Stálo to 600-tisíc
„Pôvodný projekt bol vyčíslený na 765-tisíc eur, po súťaži to bola suma približne 600-tisíc eur,“ informoval Ferenčák.
Projekt bol spolufinancovaný Európskou úniou vo výške 85 percent z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vo výške 10 percent zo štátneho rozpočtu.
Mesto podľa primátora rekonštrukciu spolufinancovalo sumou 71-tisíc eur.
Zámerom projektu bolo rozšíriť pamäťovú a fondovú inštitúcie mestskej knižnice a zachovať kultúrne dedičstvo.
V budove ešte plánujú otvoriť umeleckú či spisovateľskú kaviareň, do jedného z ďalších dvoch veľkých priestorov na prízemí sa presťahuje mestská informačná agentúra.
Ešte by to chcelo obnoviť vybavenie
Hoci sa knižnica presťahovala do nových priestorov, vybavenie ostalo pôvodné.
„Niektoré komponenty majú 40 rokov, nedá sa vymeniť a spraviť všetko naraz, postupne sa to budeme snažiť zveľaďovať,“ vysvetlila Barbora Kaprálová, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska, pod ktoré knižnica spadá.
Podľa jej slov by nové regálové vybavenie stálo zhruba 32-tisíc, tieto finančné prostriedky však zatiaľ nemajú.
Získať peniaze by chceli prostredníctvom projektov.
Plánované podujatia
Súčasťou programu pondelkového otvorenia bola napoludnie aj beseda so slovenskou spisovateľkou Andreou Rimovou, ktorá striedavo žije na Slovensku a na Cypre.
V utorok 3. mája je na 9:30 a 11:00 pripravená beseda so spisovateľom, spevákom a zakladateľom hudobného festivalu Vrbovské vetry Braňom Jobusom.
Počas mája knižnica ponúka aj bezplatné zápisy žiakov prvého a druhého ročníka základných škôl, ako aj bezplatnú registráciu nových čitateľov.
V knižnici je aktuálne zaregistrovaných 3 600 čitateľov.
V bývalých priestoroch knižnice v Redute, v ktorých kedysi bola aj krčma, plánujú vytvoriť centrum projektov pre podnikateľov, samosprávy, starostov a primátorov, plánovaný projekt je súčasťou akčného plánu pre rozvoj Kežmarského okresu.
Foto k článku: TASR/Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš