Na svoje pôvodné miesto bola osadená pred začiatkom hlavnej turistickej sezóny klietka hanby.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom týždenníka Noviny Spiša.
LEVOČA. Pranier, ľudovo nazývaný ako klietka hanby, po rekonštrukcii osadili na Námestí Majstra Pavla v Levoči.
Začiatkom marca došlo k demontáži kovovej časti vzácnej pamiatky zo 16. storočia, ktorú presunuli do Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči.
V rukách reštaurátorov
„Už v minulom roku nás mesto Levoča požiadalo o riešenie zlého technického stavu schodiska, ktoré je pred klietkou. Z toho dôvodu sme ich vymenili. Po zime sa mesto rozhodlo urobiť komplexnú obnovu praniera aj z toho dôvodu, že vrchná časť kamennej hmoty šesťuholníkového tvaru bol vo veľmi zlom statickom stave a hrozilo, že dôjde k uvoľňovaniu kovových častí klietky. Aby nedošlo k väčšiemu poškodeniu, prípadne úrazu návštevníkov sa mesto rozhodlo dať urobiť reštaurátorské práce,“ povedal vedúci levočského ateliéru Ivan Tkáč počas reštaurovania.
Kovová časť klietky prešla v ateliéroch umelecko-remeselnou úpravou. Došlo k výmene hornej časti podstavca kamennej hmoty za bloky z pieskovca. Zvyšné kamenné články boli zreštaurované na mieste.
„Samotná podlaha klietky hanby bola vyložená určitým druhom dlažby a vyspádovaná, aby nedochádzalo k zamákaniu a deštrukcii kamennej hmoty. Absencia dlažby zapríčinila rozpad kamenných prvkov, ktoré boli v hornej časti podstavca,“ doplnil Tkáč.
Pamiatku nasvietia
Financie na reštaurovanie kultúrnej pamiatky v centre niekdajšieho kráľovského mesta poskytla samospráve nadácia súkromnej banky.
„Získali sme z nadácie štyritisíc eur, mesto z vlastných zdrojov do reštaurovania investovalo ďalších tisíc eur. Klietka bude nasvietená, podobne ako ďalšie historické pamiatky v meste,“ uviedol Kamil Tomčofčík z marketingového oddelenia mesta.
Z histórie praniera
Stredoveká klietka hanby bola v minulosti určená na trestanie ľahších deliktov. Ľudia v nej mohli skončiť napríklad pre opilstvo, cudzoložstvo či ohováranie.
„Podľa legendy klietka v Levoči slúžila na trestanie žien, ktoré sa po zažatí lámp zdržiavali bez sprievodu muža v uliciach mesta,“ doplnil Tomčofčík.
V súčasnosti predstavuje klietka veľkú atrakciu najmä pre návštevníkov mesta.
Pôvodne stála na mieste dnešného evanjelického kostola. Rodina Probstnerovcov ju pred výstavbou kostola nechala premiestniť do svojho parku, ktorý sa nachádzal na mieste dnešnej nemocnice.
Rodina klietku darovala mestu v roku 1933. Odvtedy stojí pred mestskou radnicou.
Klietka bola naposledy renovovaná v 30. rokoch minulého storočia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš