O potrebe vytvorenia centier pomoci lazníckemu osídleniu či o nadbytočnej byrokracii, ktorá zaťažuje najmä malé samosprávy, hovorili v piatok zástupcovia horských sídel počas stretnutia vo Vyšných Ružbachoch, okres Stará Ľubovňa.
STARÁ ĽUBOVŇA. „Obyvateľov týchto oblastí trápia aj každodenné problémy, ako je napríklad prevádzkovanie miestnej verejnej dopravy a s tým súvisiaci nedostatok spojov počas dňa,“ priblížil situáciu vo vyššie položených mestách a obciach primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš, predseda Asociácie horských sídel Slovenska (AHSS).
Na Valnom zhromaždení asociácie v dopoludňajších hodinách v Ružbachoch jej predstavitelia hodnotili predchádzajúci rok a prerokovali aj plán na aktuálny kalendárny rok.
Pripomínať, obhajovať a presadzovať
Asociácia chce na problémy, ktoré trápia horské sídla, upozorniť aj novú vládu.
„Našou úlohou je stále pripomínať, obhajovať a presadzovať potreby horských sídel. Mnohé zákony neberú do úvahy špecifickosť tohto územia, či už je to zákon o dani z nehnuteľnosti, zákon o obecnom zriadení alebo zákon o ochrane prírody a krajiny,“ skonštatoval Mokoš.
Predstavitelia miest a obcí, ktorých nadmorská výška je viac ako 600 metrov nad morom, podľa jeho slov riešia podobné problémy, a to bol aj dôvod, prečo sa spojili do jednej organizácie.
„Ako sa hovorí, je to boj na dlhé trate. Možno sa niekomu bude zdať, že prešľapujeme na mieste, ale toto sú problémy, ktoré sa roky neriešili, tak nečakajme, že sa zmenia šibnutím zázračného prútika,“ uviedol.
Problémy so šelmami
Témou rokovania boli aj problémy so šelmami žijúcimi vo voľnej prírode, ktoré pravidelne schádzajú do miest a obcí. Hovorilo sa rovnako aj o hľadaní konsenzu medzi ochranou prírody a trvalo udržateľným rozvojom.
Asociácia horských sídel Slovenska vznikla v roku 2003 ako záujmové združenie právnických osôb. Zakladajúcimi členmi boli obce Bystrá, Demänovská dolina, Donovaly, Hrabušice, Vysoké Tatry a Zuberec
. O dva roky si ich činnosť všimli aj medzinárodné štruktúry. Európske združenie volených zástupcov z horských oblastí (AEM) vyzvala AHSS k členstvu, na jej podnet sa v októbri 2005 uskutočnila na Štrbskom Plese medzinárodná konferencia k problematike horských sídiel.
V rámci nej bola podpísaná aj zmluva o spolupráci s podobnou organizáciou v Poľsku.
Dnes má AHSS 118 členov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš