Novinku, ktorá na Slovensku nemá páru, v Tatrách otvoria v piatok pre verejnosť.
STARÝ SMOKOVEC. Nadšenci v Tatrách z vlastných zdrojov pripravili pre turistov nevídanú atrakciu.
Prostredníctvom 3D ilúzií v nej stratíte pojem o reálnom svete.
Nájsť cestu späť zo zrkadlového bludiska, prejsť sa po tenkom mostíku v akejsi pomyselnej knižnici života, či pri pohľade cez kľúčovú dierku narásť o niekoľko desiatok centimetrov. Nadšenci v Tatrách vytvorili miestnosť, kde stratíte nielen pojem o čase, ale aj o všetkom reálnom v živote.
„Strašne veľa ľudí chodí iba do Tatier, tak sme im chceli ukázať časti Slovenska, predstaviť ich ľuďom z iného pohľadu,“ povedal jednej zo zakladateľov Marián Aštáry.
Priestor premenili na akúsi 3D realitu, v ktorej sa dokonca môžete stať aj súčasťou obrazov.
Každá expozícia je podporená rozprávkou a príbehom, ktoré nahrali slovenskí herci Richard Stanke a Peter Krajčovič.
V každom obraze je skrytý autor
Prekvapivé je, že novú galériu v Tatrách vytvorili nadšenci výlučne z vlastných zdrojov. Investovali do nej rok svojho života.
„Máme tam 200 metrov štvorcových zrkadiel. Použilo sa šesť kubíkov dreva. 24 exponátov a jednotlivé kaleidoskopy,“ vymenoval Marián Bizub.
Prvotné predstavy, ktoré nadšenci o tom, čo chceli vytvoriť, mali, sa neustále posúvali vyššie.
„Mali sme v úvode myšlienku ako to chceme nastaviť, ale v každom obraze, ktorý tam je, je autor, chceli sme od autorov nejakú ideu, ale vždy sme dostali aj niečo viac. Stretli sme veľmi zaujímavých ľudí, maliarov, stavbárov,“ povedal Aštáry.
Bez ľudí to nejde
Celý zámer je jednoducho založený na trick-arte, čiže umení optických ilúzií.
Nič by ale v galérii nefungovalo bez ľudí. Práve oni sú tí, ktorí obrazy dotvárajú. Majitelia chceli návštevníkom pomocou expozícií vypovedať príbeh.
„Trickoni sú škriatkovia, ktorí sa na svet pozerajú jedným okom, mozog je oklamaný očami. Bez toho tie obrazy nemajú taký efekt. Ak namierite fotoaparát, naberie to 3D efekt,“ vysvetlil Aštáry.

Antigravitačné miestnosti
Expozície, ktoré sa v galérii nachádzajú, nebudú stále rovnaké.
„V blízkej budúcnosti chystáme antigravitačné miestnosti, expozícia nie je stála, niektoré veci sa doplnia, iné zaniknú,“ povedal Aštáry.
Na jednotlivých expozíciách pracovali stavbári, maliari a dokonca aj vyznávači pouličného umenia.
Na Slovensku jediná
Galéria tohto typu je na Slovensku jedinou. Niečo podobné môžete nájsť v Paríži, v Amsterdame, či v Bali.
Zrkadlové bludisko je jedno z najkrajších v Strednej Európe, i keď zámer bol najprv vytvoriť najväčšie bludisko, nadšenci od toho radšej upustili.
„Ľudia v ňom trávili viac ako 30 minút, nikto sa nevedel z neho dostať. Tak sme to zjednodušili a skrátili ho,“ vysvetlil Aštáry.
Tricklandiu otvoria pre verejnosť v piatok 20. mája.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš