Múzejníci budú získavať potrebné informácie k vytváraniu bezbariérového priestoru v múzeách a galériách.
STARÁ ĽUBOVŇA. Sprístupňovaniu múzeí i galérií znevýhodneným skupinám obyvateľstva sa budú venovať účastníci medzinárodnej konferencie, ktorú organizuje Ľubovnianske múzeum - hrad v Starej Ľubovni.
„Špecifickosť konferencie okrem spoločensky aktuálnej témy, akou debarierizácia je, zaručuje skutočnosť, že prednášajúci boli vyberaní výhradne medzi odborníkmi a vedeckými pracovníkmi, ktorí sa venujú marginalizovaným skupinám,“ informoval riaditeľ múzea Dalibor Mikulík.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Múzejníci podľa jeho slov budú počas konferencie získavať potrebné informácie k vytváraniu bezbariérového priestoru v múzeách a galériách.
Podujatie sa uskutoční v 24. až 26. mája v Dome správcu pod hradom.
Počas konferencie sa bude hovoriť aj o súčasnej prístupnosti kultúry pre osoby so zdravotným postihnutím, o poslaní minoritných múzeí, ako je napríklad Múzeum kultúry Rómov na Slovensku, no tiež o sprevádzaní a komunikácii zrakovo postihnutých a sprístupnení múzeí pre osoby s autizmom.
Výsledkom podujatia bude podľa Mikulíka zborník v printovej i elektronickej forme, ktorý distribuujú do kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií.
„Samotný zborník má potenciál stať sa manuálom pri prekonávaní prvotných krokov sprístupňovania kultúry hendikepovaným obyvateľom a rúcania mechanických a komunikačných bariér,“ uviedol.
Účastníci konferencie budú mať podľa jeho slov možnosť absolvovať aj prehliadku priestorov Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, ich produkciu, technológie výroby audioprekladov a tlače v Braillovom písme.
Pozrieť si počas konferencie budú môcť aj pre potreby nevidiacich upravenú verziu diela svetového umelca Gustáva Klimta s názvom Bozk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš