STARÁ ĽUBOVŇA. Sprístupňovaniu múzeí i galérií znevýhodneným skupinám obyvateľstva sa budú venovať účastníci medzinárodnej konferencie, ktorú organizuje Ľubovnianske múzeum - hrad v Starej Ľubovni.
„Špecifickosť konferencie okrem spoločensky aktuálnej témy, akou debarierizácia je, zaručuje skutočnosť, že prednášajúci boli vyberaní výhradne medzi odborníkmi a vedeckými pracovníkmi, ktorí sa venujú marginalizovaným skupinám,“ informoval riaditeľ múzea Dalibor Mikulík.
Múzejníci podľa jeho slov budú počas konferencie získavať potrebné informácie k vytváraniu bezbariérového priestoru v múzeách a galériách.
Podujatie sa uskutoční v 24. až 26. mája v Dome správcu pod hradom.
Počas konferencie sa bude hovoriť aj o súčasnej prístupnosti kultúry pre osoby so zdravotným postihnutím, o poslaní minoritných múzeí, ako je napríklad Múzeum kultúry Rómov na Slovensku, no tiež o sprevádzaní a komunikácii zrakovo postihnutých a sprístupnení múzeí pre osoby s autizmom.
Výsledkom podujatia bude podľa Mikulíka zborník v printovej i elektronickej forme, ktorý distribuujú do kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií.
„Samotný zborník má potenciál stať sa manuálom pri prekonávaní prvotných krokov sprístupňovania kultúry hendikepovaným obyvateľom a rúcania mechanických a komunikačných bariér,“ uviedol.
Účastníci konferencie budú mať podľa jeho slov možnosť absolvovať aj prehliadku priestorov Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, ich produkciu, technológie výroby audioprekladov a tlače v Braillovom písme.
Pozrieť si počas konferencie budú môcť aj pre potreby nevidiacich upravenú verziu diela svetového umelca Gustáva Klimta s názvom Bozk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš