POPRAD. Prvý transport slovenských Židov z popradskej železničnej stanice do Osvienčimu bude pripomínať aj poštová známka.
„Námetová komisia známkovej tvorby ministerstva dopravy jednomyseľne podporila návrh Klubu filatelistov v Poprade na vydanie poštovej známky, ktorá bude venovaná pamiatke obetí holokaustu pri príležitosti 75. výročia prvého transportu slovenských Židov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime,“ informoval predseda Klubu filatelistov v Poprade Rastiaslav Ovšonka.
Ten si v Poprade pripomenú na budúci rok 25. marca, na ktorý pripadne aj dátum vydania známky.
Slovenská pošta v tejto súvislosti pripravuje aktualizáciu emisného plánu poštových známok na rok 2017, do ktorého bude zaradená spomínaná emisia.
Inaugurácia známky sa uskutoční v Poprade 25. marca 2017.
„Bola to spoločná iniciatíva viacerých ľudí, medzi ktorými sme boli aj my, klub filatelistov. Aj takýmto spôsobom si chceme pripomenúť tragickú udalosť v našich dejinách. Sme radi, že Slovenská pošta a ministerstvo dopravy podporili náš návrh,“ dodal Ovšonka.
Poprad bude mať známku po jedenástich rokoch
Vôbec prvú známku venovanú mestu Poprad vydala Slovenská pošta vo februári 2006 pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky o meste.
„Po jedenástich rokoch budeme mať v Poprade opäť známku,“ skonštatoval predseda popradského klubu filatelistov, ktorý má zhruba tridsať členov.
História tohto klubu siaha až do medzivojnového obdobia a patrí k najstarším filatelistickým klubom na Slovensku.

Fakty z histórie
Výročie prvého transportu židovských dievčat a žien do koncentračného tábora si v Poprade pripomínajú každoročne v marci kladením vencov pri pamätnej tabuli obetí holokaustu na železničnej stanici.
Ako uvádza v knihe Dejiny Popradu historik Ivan Chalupecký, tragédia slovenských Židov vyvrcholila práve v marci 1942, keď sa začali deportácie do nacistických vyhladzovacích táborov.
„V kasárňach Pod Gerlachom v Poprade bolo zriadené sústreďovacie stredisko s kapacitou 1 200 osôb, do ktorého boli od 21. marca sústreďované židovské dievčatá z celého východného Slovenska. Z Popradského okresu ich bolo 60. Po nich prišli na rad slobodní muži a postupne boli koncentrované všetky židovské rodiny vrátane detí,“ uvádza Chalupecký.
Prvý transport s tisíckou židovských žien a dievčat opustil železničnú stanicu 25. marca 1942 o 20:20.
Ako podľa Chalupeckého uviedli pamätníci, koncentrák prežilo asi 20 mladých dievčat z prvého transportu.
Kým v Popradskom okrese bolo v roku 1940 dokopy 960 Židov, v auguste 1944 ich bolo 104.
Po skončení vojny sa vrátila len asi dvadsiatka Židov.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš