Systém zdieľaných bicyklov by v meste Kežmarok mohol začať fungovať od leta. K dispozícii by ich malo byť zatiaľ dvadsať.
KEŽMAROK. Občianske združenie Vlk, ktorý nikdy nespí, plánuje rozbicyklovať Kežmarok prostredníctvom projektu Žlté bicykle.
Podariť by sa to malo aj vďaka úspešnej kampani na internetovej stránke Startlab.sk, ktorú podporilo 156 ľudí.
„Vyzbierali sme vyše 3 400 eur, ešte viac, ako sme si stanovili. Financie použijeme na rozbehnutie projektu, a to priamo na komponenty a súčiastky na bicykle,“ vysvetlil Dominik Jakub, predseda občianskeho združenia Vlk, ktorý nikdy nespí.
Vyzbierali 150 starších bicyklov
Združenie má na tento zámer pripravených 150 starších bicyklov, ktoré vyzbieralo od ľudí nedávnou kampaňou Druhá šanca starých bicyklov. Plánuje ich všetky opraviť a namaľovať na žlto, taká je aj farba mesta.
Združenie chce ľuďom uľahčiť možnosť dostať sa k bicyklom, ktoré by mohli používať v rámci mesta. Nájsť by ich mohli na viacerých miestach, či už na sídlisku alebo na železničnej stanici i v centre mesta. Postupne chce na tento účel použiť vyzbierané bicykle.
„Dostali sme bicykle v rôznom stave, tie schopnejšie pripravíme na zdieľané používanie v meste. Potrebujeme však niektoré komponenty vymeniť, keďže tie staré sa kazia, kúpime nové brzdy, aby to bolo funkčné a bezpečné,“ uviedol Jakub.
Ďalšie peniaze použije združenie na výrobu stojanov na bicykle, ktoré rozmiestni v meste, pôjde hlavne o strategické miesta.
Spustia skúšobnú prevádzku
„Chceme, aby to fungovalo už počas letných prázdnin, v lete teda spustíme skúšobnú prevádzku a naplno rozbehnuté by to už mohlo byť na konci leta. Koncom júna plánujeme rozmiestniť dvadsať bicyklov, teda desať stojanov po dva bicykle. Podľa toho, aký bude záujem o tieto bicykle, to budeme optimalizovať a zlepšovať,“ doplnil predseda združenia Vlk, ktorý nikdy nespí.
Cyklistická doprava môže podľa Jakuba významným spôsobom prispieť k ekologizácii dopravy.
„Bolo dokázané, že skvalitnenie cyklistickej infraštruktúry je hlavným predpokladom pre zmenu dopravného správania obyvateľov v prospech nemotorovej dopravy, predovšetkým cyklistickej dopravy. Dôležitú úlohu zohráva vnútromestská cyklistická doprava, ktorá má potenciál generovať najviac užívateľov, ale aj prímestská cyklistická doprava, ktorá generuje obyvateľov dochádzajúcich za prácou do mesta v dostupnej vzdialenosti pre bicykel,“ skonštatoval.
Budú potrebovať kód
Výhodou zdieľaných bicyklov je podľa jeho slov ich prítomnosť po celom meste. Bicykel si môžu ľudia požičať napríklad na sídlisku a rýchlo sa odviezť na vlakovú stanicu, do práce či školy, za priateľmi alebo na nákup.
Bicykle určené na zdieľanie budú od ostatných bicyklov rozlíšené žltou farbou. Uzamknuté budú bezpečnostnými kladkami na kód.
V rámci systému by tak záujemca o jazdu mal dostať kód, ktorý použije pri otvorení kladky a nový kód, ktorý použije pri odložení bicykla na niektorý zo stojanov.
„Administrátori systému budú presne vedieť, kde je ktorý bicykel zaparkovaný, a podobne,“ vysvetlil aktivista spod Tatier.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš