POPRAD. V Poprade by chceli zachrániť takmer tristoročný morový stĺp so sochou Panny Márie, nazývanou Immaculata, v mestskej časti Matejovce.
Postavený bol v 18. storočí, spred kostola bol však v časoch socializmu presťahovaný o niekoľko desiatok metrov ďalej.
„Odvtedy chátra medzi budovami, nachádza sa na malom pozemku, kde sa pasú kozy. Teraz to však bolo ohradené, verím, že pamiatka nebude zdehonestovaná,“ uviedla popradská poslankyňa Anna Ondrušeková, ktorá bojuje o záchranu všetkých popradských Immaculát.
Chcela by, aby sa stĺp so sochou dostal na pôvodné miesto.
Päť morových stĺpov v meste
Na Spiši sa podľa Ondrušekovej nachádza dvanásť Immaculát, z toho v Poprade je ich päť.
„Immaculata je v každej mestskej časti. Morové stĺpy symbolizujú ochranu. Tie naše v Poprade vznikali zhruba v rozmedzí rokov 1720 až 1750,“ vysvetlila.
Viaceré z nich majú už nejakú rekonštrukciu za sebou. Napríklad v Spišskej Sobote bola kompletne vymenená a vytvorená bola jej replika a ďalšia v Strážach sa zakonzervovala.
Pre niekoľkými rokmi bola čiastočne opravená Immaculata v Poprade i v Matejovciach, napriek tomu je na tom posledná uvedená najhoršie.
„Mesto však v tomto smere pokročilo a momentálne sa vykonáva reštaurátorsky prieskum. Reštaurátor, akademický sochár Štefan Kovaľ, urobil prvé sondy a vzorky z Immaculaty poslal na rozbor do reštaurátorských laboratórií do Bratislavy,“ povedala poslankyňa.
Až podrobný rozbor tak podľa jej slov ukáže, či v prípade Matejoviec bude možné hovoriť o konzervácii, alebo bude potrebné celú sochu vymeniť.
„Nechceme čakať, pretože každým dňom z pamiatky odpadávajú kusy pieskovca,“ reagoval popradský primátor Jozef Švagerko.
Potrebujú konzultáciu s pamiatkarmi
Celú záležitosť musí mesto riešiť s pamiatkovým úradom. Primátor pripomína doteraz poslednú rekonštrukciu morového stĺpu v Spišskej Sobote.
„Immaculata sa odstránila, spravila sa jej verná kópia, originál bol zrekonštruovaný a je uložený vo zvonici. Takýto postup však v prípade Matejoviec pamiatkari nedovoľujú. Navrhujú, aby sa Immaculata zrekonštruovala a vrátila sa na to isté miesto,“ povedal.
Ako dodal, v mestskej časti už oslovil všetky firmy, ktoré tam pôsobia, a podľa jeho slov sú ochotné participovať na rekonštrukcii. Tú podporí aj mesto, rovnako by sa chcelo uchádzať aj o granty na tento účel.
Vytvoria lapidárium?
Ondrušeková prišla s návrhom vytvoriť pre Immaculaty lapidárium, teda priestor prístupný verejnosti, ktorý by pamiatky chránil.
„Vo svete sa to tak robí bežne, aby sa zachránil originál, vytvorí sa verná kópia, ktorá má trvácnejšiu existenciu a originál sa zakonzervuje, aby sa zachoval pre ďalšie generácie. Vybuduje sa kvázi muzeálny priestor, ľudia si pamiatky, originály, v ňom môžu pozrieť, a tie sú chránené pred poveternostnými vplyvmi," vysvetlila.
Podľa jej slov by niečo také mohlo vzniknúť na niektorom z nádvorí v Spišskej Sobote, kde sa už nachádza aj časť tamojšej Immaculaty.
„Celá pozostáva z troch častí, podstavca, stĺpa a plastiky. Plastika zo Spišskej Soboty je vo zvonici, je zakonzervovaná, stĺpy a ostatné časti architektúry sú vonku. Kus umenia predstavuje aj stĺp i podložie,“ dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš