Nová päťkilometrová cyklotrasa má byť súčasťou veľkého projektu, ktorý má cyklisticky spojiť podtatranský región na Slovensku aj v Poľsku.
KEŽMAROK. V Kežmarku by mala budúci rok pribudnúť ďalšia cyklotrasa, pôjde približne o päť kilometrov.
Mesto sa zapája do druhej etapy výstavby cyklochodníkov v rámci slovensko-poľského projektu Historicko-kultúrno-prírodná Cesta okolo Tatier.
Jedným z cieľov je vytvoriť neprerušenú a bezpečnú regionálnu sieť cyklotrás na oboch stranách Tatier, a spojiť tak regióny Podhale, Spiš, Orava a Liptov.
Cyklochodník cez mesto
Ako informovala vedúca Oddelenia územného plánu, životného prostredia a stavebného poriadku na Mestskom úrade v Kežmarku Eva Kelbelová, rozpočet stavby kežmarskej trasy podľa projektu predstavuje zhruba 790-tisíc eur s DPH.
„Trasa je vedená od začiatku cyklochodníka pri čistiarni odpadových vôd v Kežmarku až po začiatok cyklochodníka na trase Kežmarok – Vrbov,“ uviedla Kelbelová.
Podľa kežmarského primátora Jána Ferenčáka pôjde o ťah mestom, prepojiť by sa mala cyklotrasa, ktorá vedie na Spišská Belú pri čističke a existujúca cyklotrasa vo Vrbove.
Trasa povedie napríklad parkom poza Kežmarský hrad, okolo hradu po ulici Hradné námestie, uličkou k budove súdu, okolo futbalového štadióna a ďalej okolo toku Ľubica.
Zaujímavý projekt
Do projektu sa zapája viacero slovenských a poľských samospráv. Na Slovensku ide okrem Kežmarku o Liptovský Mikuláš, Spišskú Belú, Starú Ľubovňu a Trstenú.
„Jednotlivé samosprávy získavajú určitý podiel na danom projekte, pre mesto Kežmarok bola v rámci projektu pridelená suma 650-tisíc eur. Samotný projekt obnáša dobudovanie cyklotrás v Euroregióne. Pre Kežmarok to znamená zhruba 5,2 kilometra cyklotrasy, ktoré by sme mali budovať budúci rok,“ uviedol počas minulotýždňového zastupiteľstva.
Projekt bude financovaný formou nenávratného finančného príspevku, ktorý bude mestu poskytnutý formou refundácie oprávnených nákladov.
Kežmarský primátor Ján Ferenčák počas zasadnutia mestského zastupiteľstva uviedol, že mesto má zdroje na túto investíciu. Podľa jeho slov hospodári dobre a zvládne ju.
Predpokladaný termín schválenia projektov je naplánovaný na september 2016. Celkovo by mal byť v rámci regiónu vybudovaný cyklochodník s dĺžkou trasy 61,25 kilometra, z toho na slovenskej strane 18,10 kilometra.
S realizáciou projektu by sa malo začať v októbri tohto roka, cyklotrasy by mali byť hotové do septembra 2018.
V rámci projektu Cesty okolo Tatier sa do novembra 2015 podarilo celkovo vybudovať takmer 93,12 kilometra cyklistických trás.
Ich súčasťou je aj 35 kilometrov kontinuálneho cezhraničného úseku z Noweho Targu do Trstenej, rovnako aj úseky v Kežmarku, Liptovskom Mikuláši, Huncoviach a vo Vrbovom.
Plánujú aj okruh mestom
Mesto Kežmarok ešte koncom apríla oficiálne otvorilo cyklistické chodníky, ktoré boli dokončené v roku 2015.
„Mesto plánuje ešte vytvoriť okruh cyklotrasy okolo historického centra. Tá prepojí cyklotrasu v prieťahu mestom s cyklotrasou na obec Huncovce,“ uviedla Kelbelová, podľa ktorej sa v súčasnosti spracúva projekt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš