STARÁ ĽUBOVŇA. Ľubovnianske múzeum pokračuje v prezentovaní exponátov z vlastného zbierkového fondu aj sprístupnením novej výstavy maľovaných truhlíc.
Súčasťou vernisáže, ktorá sa uskutoční v sobotu 25. júna, bude podľa riaditeľa múzea Dalibora Mikulíka aj ukážka tradičnej svadby na dedine.
V podaní folklórneho súboru Vrchovina z Novej Ľubovne si budú môcť návštevníci pozrieť tradičné čepčenie nevesty.
Na svadbe nebudú chýbať ani tradičné koláče starých mám, informoval Mikulík.
Ako doplnil, maľované truhlice mali v ľudovom prostredí spomedzi ostatných kusov nábytku špecifické postavenie.
Truhlica plnila viac funkcií
Okrem praktickej funkcie plnila aj esteticko-reprezentačnú a obradovú funkciu.
"Truhlicu dostalo každé dievča, ktoré sa išlo vydávať, od svojich rodičov. Bola odrazom hospodárskej situácie a jej spoločenského statusu," vysvetlil riaditeľ múzea s tým, že truhlice boli dielom stolárov, ktorí ich väčšinou zdobili vyrezávaním a maľbou.
Podľa jeho slov sa na prednej strane často nachádzalo meno alebo iniciály nevesty a rok sobáša.
Na výstave sú prezentované ľudové odevy a textílie z obcí Jakubany, Nová Ľubovňa a Nižné Ružbachy z okresu Stará Ľubovňa a z obce Torysky z levočského okresu.
Mikulík doplnil, že výstavou na hrade v Starej Ľubovni pokračujú v prezentovaní vlastných zbierkových predmetov z depozitárov Ľubovnianskeho múzea, ktoré si v tomto roku pripomína 60. výročie svojho založenia.
Cieľom výstavy je predstaviť reprezentačnú časť z kolekcie zbierok ľudového nábytku, dodal riaditeľ múzea.
Maľované truhlice spolu s výbavou nevesty a prezentáciou svadobných odevov si návštevníci budú môcť pozrieť do 30. septembra v Hájovni skanzenu pod hradom Ľubovňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš