V Tatranskej galérii v Poprade otvorili dlho očakávanú výstavu diel francúzskeho maliara Edgara Degasa, ktorý je na Slovensku prezentovaný po prvýkrát.
POPRAD. Ide o jeho grafickú tvorbu s názvom Holá pravda, sériu heliogravúr z cyklu La Famille Cardinal vytvorenú v rokoch 1877 a 1878.
„Degas ilustroval len jednu jedinú knihu. Jeho priateľ Ludovic Halévy však jeho ilustrácie do svojej knihy La Famille Cardinal, vzhľadom na to, aké boli v tom čase požiadavky doby a vydavateľstiev a akým štýlom sa robili ilustrácie, napokon odmietol,” uviedol na vernisáži v stredu podvečer kurátor výstavy Vassili Kessaouri.
Kolekcia heliogravúr
Návštevníci Tatranskej galérie majú výnimočnú možnosť zhliadnuť kolekciu heliogravúr od Edgara Degasa do 18. septembra. Ako vysvetlila riaditeľka galérie Anna Ondrušeková, ide o hĺbkotlačovú techniku spolu s gravírovaním, leptaním a akvatintom, pričom každá heliogravúra je považovaná za originál.
„Predstavujeme techniku monotypie, ktorej sa Degas spoločne s využívaním fotografie vo svojej tvorbe začal venovať ako jeden z prvých. Degas nanášal teplé, roztopené farby na sklo, následne sa táto maľba preniesla na rôzne druhy papiera. U Degasa to bola veľmi obľúbená technika, práve prostredníctvom nej sa dokázal priblížiť aj fotografii a vedel vynikajúco spodobniť rôzne svoje myšlienky a postrehy,” povedal Kessaouri.
Znázorňoval Paríž
Román, pre ktorý boli ilustrácie určené, sarkasticky znázorňoval vtedajší Paríž, rozprával príbehy v rodine Cardinal.
„Po Degasovej smrti sa portfólio monotypov vydražilo a na dlhú dobu sa celé stratilo. Až v roku 1935 sa jeho známemu, ktorý mu pomáhal predtým tlačiť jeho grafiky, podarilo technikou práve spomínanej heliografie oživiť celé toto portfólio, zvečniť ho a zachovať tak všetkých zhruba 40 ilustrácií,” povedala Ondrušeková.
Návštevníci si počas výstavy môžu pozrieť jednotlivé etapy tejto Degasovej tvorby, to, ako záverečná ilustrácia vyzerá, ale aj ako sa postupne jednotlivé farby v tejto technike nanášajú.
„Ide o jediné zachovalé odtlačky na svete,” dodala.
Necítil sa inmpresionistom
Edgar Degas (1834 – 1917) bol jedným z najvýznamnejších maliarov, karikaturistov, grafikov, inovatívnych sochárov a fotografov 19. storočia. Svojou tvorbou a pôsobením na výtvarnej scéne v Paríži je považovaný za jedného z najvýznamnejších predstaviteľov impresionizmu.
„Hoci hovoríme o impresionizme, on sám sa nikdy necítil byť impresionistom, svojou tvorbou sa skôr zaraďoval medzi klasických autorov. Až s odstupom času, keďže občas vystavoval aj s impresionistami, ho výtvarní kritici napokon aj vzhľadom na štýl jeho tvorby zaradili medzi túto skupinu,“ vysvetlila riaditeľka galérie.
Podľa jej slov bol jedným z mála predstaviteľov výtvarnej scény v Paríži, ktorý mal oproti svojim kolegom umelcom o niečo ľahší život.
„Netrpel až takou biedou a núdzou, mal rodičov z bankového prostredia, až v závere svojho života musel po svojom otcovi splácať dlhy. On jediný z celej plejády impresionistov sa však dožil toho, že jeho diela sa predávali ešte počas jeho života za závratné sumy,“ dodala.
Má zaujímavý príbeh
Výstava vznikla vďaka spolupráci so spoločnosťou Art Expo SIA, prostredníctvom ktorej sa už v minulosti dostali do Popradu aj diela Salvadora Dalího a ďalších francúzskych autorov.
„Táto výstava, zložením menšia, má veľmi zaujímavý príbeh, genézu vzniku. Snažili sme sa ju koncipovať tak, aby si tu našli svoje záujemcovia o výtvarné umenie, pripravili sme tiež videoprezentáciu tvorby Edgara Dregas a tiež veľkoplošné zväčšeniny jeho diel,” povedala Ondrušeková.
Po prvýkrát na Slovensku sa podľa jej slov podarilo vydať aj anekdoty Edgara Degasa v katalógoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš