Karpatskí Nemci z celého Spiša i Slovenska sa zídu na 21. ročníku podujatia.
KEŽMAROK. Karpatskí Nemci z celého Spiša i Slovenska sa v piatok 24. júna opäť po roku zídu v Kežmarku na 21. ročníku podujatia s názvom Sviatok kultúry a vzájomnosti.
„Kežmarok bol centrom Karpatských Nemcov už v minulosti, ešte v 13. storočí vznikali na Spiši nemecké osady. Preto sme sa pred viac ako dvadsiatimi rokmi rozhodli, že budeme tento festival organizovať práve v Kežmarku,“ povedal Vojtech Wagner, spoluorganizátor podujatia, ktorý je sám potomkom Karpatských Nemcov.
Pomenovanie Karpatskí Nemci označuje národnostnú menšinu, nemecky hovoriace obyvateľstvo na území dnešného Slovenska, ktoré sa na tomto území začalo usídľovať v druhej polovici 12. storočia. Nemci boli z Kežmarku, ako aj z celého Spiša a Slovenska, vysídlení po druhej svetovej vojne.
„Veľká skupina pôvodných nemeckých obyvateľov však na Spiši ostala, medzi nimi aj moji starí rodičia. Remeselníci, ktorí pôsobili na Spiši, boli väčšinou nemeckej národnosti, ak by tak všetci odišli, nemal by tieto remeselné práce kto vykonávať, nefungovalo by to. Z toho dôvodu dostali niektorí možnosť ostať tu, museli však podpísať, že sú Slováci a nemohli sa hlásiť k nemeckej národnosti,“ vysvetlil Wagner.
Nemčina prežila napriek zákazu
Oficiálne bolo podľa jeho slov rovnako zakázané nemecky sa rozprávať. Napriek tomu sa starší ľudia po nemecky rozprávali aj naďalej, platilo to aj v rodinách.
„Podobne to bolo aj v mojej rodine. Vyrastal som so starými rodičmi, s ktorými sme sa rozprávali nemecky. Tento jazyk môžem vďaka tomu využiť aj dnes ako sprievodca pre nemecky hovoriacich turistov. Som rád, že som bol vychovávaný v nemeckom jazyku,“ dodal Wagner.
Na stretnutie do Kežmarku prichádzali v minulosti aj potomkovia vysídlených Nemcov z Kežmarku, v súčasnosti ich už je ale čoraz menej. Hoci starší Nemci už zomreli, Wagner eviduje ešte záujem mladšej generácie.
„Obdivujem Nemcov, ktorí boli odtiaľto vyhnaní a dnes organizujú akcie na podporu miestnych pamiatok. Napríklad drevený kostol v Kežmarku bol opravený práve väčšinou zo zbierok, ktoré organizovali títo Karpatskí Nemci,“ povedal.
Vysídľovanie Nemcov zo slovenského územia trvalo v rokoch 1945 až 1948, deportovaných ich bolo viac ako 80 percent.
„Najprv boli umiestňovaní do táborov, konkrétne v Kežmarku boli sústredení na miestnom hrade. Tri či štyri roky trvalo, kým boli vysídlení a vlakom ich deportovali do Nemecka,“ pripomenul Wagner.
Festival potrvá do soboty
Sviatok kultúry a vzájomnosti organizuje Karpatskonemecký spolok na Slovensku, odštartuje v piatok o 13:00, potrvá do soboty 25. júna.
Festivalom sa organizátori snažia prispieť k uchovaniu a rozvoju tradícií, výmene skúseností, k vzájomnému porozumeniu a poznaniu, úcty k odlišnej kultúre a zvykom a taktiež k vytváraniu atmosféry vzájomnej tolerancie, odstraňovaniu predsudkov v myslení a chápaní menšinovej kultúry.
Na 21. ročníku sa predstavia spevácke a tanečné súbory nemeckej menšiny zo Slovenska ako aj hosťujúce súbory iných národnostných menšín zo Slovenska i zahraničia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš