Aj keď na Slovensku je už mnoho miest a obcí, z ktorých sa tradícia páliť jánske ohne vytráca, v Spišskom Bystrom neďaleko Popradu si čaro magickej noci pripomenuli aj tento rok.
SPIŠSKÉ BYSTRÉ. Veľká drevená pyramída popretkávaná ihličím, na pódiu domáci súbor Rovienka. Sobotňajšia noc v obci Spišské Bystré (okres Poprad) patrila všetkým Jánom.
Tradovalo sa, že presne na Jána majú najväčšiu moc všetky živly, zem, voda a oheň. Počas jednej z najkratších nocí roka sa teda zvykli páliť jánske ohne a vatry.
Okolo vatry mladí i starší tancovali a spievali, tí odvážnejší ju aj preskakovali. O Svätojánskej noci sa hovorí ako o najmagickejšej noci roka.
Aj bylinky vraj počas nej majú zázračnú moc. Zvyk zapálenia jánskeho ohňa zachovávajú aj v obci neďaleko Popradu.
„Je to tradícia, ktorá je tu v Spišskom Bystrom už oddávna, asi z čias socializmu, keď si chlapci pripravovali vatry na najvyšších kopcoch, bolo ich ale veľmi veľa a bol aj problém s drevom, tak sme sa rozhodli, že v rámci obce to budeme robiť na jednom mieste, teda v stredisku Kubašok,“ povedal poslanec obecného zastupiteľstva a člen kultúrnej komisie v obci Spišské Bystré, Ján Havaš.
Hasiči súťažili v noci
Obyvatelia sa spoločne zišli v areáli strediska Kubašok. Najprv si zaspievali s domácim folklórnym súborom Rovienka.
Po poslednej pesničke súbor zažal fakle a v sprievode muziky sa všetci svorne vybrali k veľkej drevenej pyramíde, na vrchole ktorej bol malý strom. Rozpálili oheň, spievali a tancovali. Kým jánsky oheň rozdával teplo, na súťaž sa chystali miestni hasiči.
V obci to vymysleli troška netradične. Sily si medzi sebou merali v noci.
„Hasiči často nezasahujú iba v jednoduchých podmienkach, ale aj v zložitejších, napríklad aj v noci, keď to nemajú jednoduché s viditeľnosťou,“ vysvetlil Havaš dôvody, pre ktoré sa súťaž rozhodli organizovať po tme.
Prišli nielen domáci
O zábavu núdza nebola. Nielen obyvatelia Spišského Bystrého si podujatie pochvaľovali.
„Prišli sme sa pozrieť ako zapália vatru. Je to u nás už taký zvyk, tak sme to nemohli vynechať,“ povedala obyvateľka obce Eva.
Ján Pirožek sa na zapálenie vatry prišiel spolu s rodinou pozrieť z Popradu.
„V Spišskom Bystrom je vždy tá najlepšia zábava. Zapálenie jánskych ohňov je pekná tradícia a veľmi sa mi páči, že ju v obci neopomenuli,“ povedal.
Spev a dobrá nálada pokračovala až do neskorých hodín.
Členovia folklórneho súboru. Zapálili oheň fakľami. Foto: Jana Pisarčíková
Zapálenie janského ohňa. Ľudia spievali a tancovali. Foto: Jana Pisarčíková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš