Rómovia v Bystranoch kupujú, rekonštruujú a stavajú murované domy. Zarobili si na ne v Anglicku.
BYSTRANY. Osadníci z východného Slovenska, ktorí majú druhý domov vo Veľkej Británii, sa obávajú, čo bude po brexite.
V obci Bystrany na Spiši žije 3300 ľudí, z toho 2600 je Rómov. Pred dvanástimi rokmi sa časť z nich odsťahovala do Británie za prácou.
Dnes ich tam podľa slov starostu Františka Žigu (Strana rómskej koalície) pracuje takmer tisíc.
Foto: Eva Šoltísová
Šefildské námestie
Bystrianska osada za dvanásť rokov zmenila svoju tvár. Zo zárobkov v zahraničí vyrástli nové domy a pribúdajú ďalšie. Mládež si v osade postavila svojský amfiteáter.
Miesto nazvala Šefildské námestie podľa mesta Sheffield, kde žije väčšina z nich.
Igor Kandráč pracoval v sheffieldskej fabrike v jedálni. Po návrate si našiel prácu aj v obci. To, že Angličania nechcú byť v Európskej únii, je pre neho sklamaním.
„Bavilo ma tam robiť. Nepociťoval som, že by nás tam nechceli, pretože sme Rómovia. Boli sme rovnocenní. My však robíme radi a ak by nám dali prácu doma, ostaneme na Slovensku.“
Inak hovorí Katarína, ktorá priezvisko nechcela zverejniť. V Anglicku pracovala od roku 2007. Pred pár dňami sa vrátila domov aj s deťmi.
Tvrdí, že sa obávala o svoju bezpečnosť pred stupňujúcim sa napätím proti migrantom.
Netuší, aká budúcnosť ich čaká.
Na návštevu do Bystrian prišla pani Daniela, ktorá žije v Anglicku dvanásty rok. „Mám šesť detí a všetky sa uchytili. Učia v škole, robia v pekárni, jedna dcéra pracuje ako asistentka lekára. Nechcú sa vrátiť domov. Je im tam dobre.“
Ján Pokuta žil v Sheffielde tri roky. Pracoval ako pekár a bol spokojný. Vrátil sa domov na požiadanie starostu.
Teraz je členom rómskej občianskej hliadky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš