Program pre celé rodiny ponúkne 26. ročník medzinárodného festivalu venovaného remeselníkom a folklóru.
KEŽMARO. Dobytím mestských hradieb v piatok v Kežmarku odštartoval 26. ročník medzinárodného festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO), ktorého program potrvá do nedele 10. júla.
Venovaný je tento rok kežmarskému hrnčiarskemu cechu a kníhtlačiarom.
Počas festivalu sa na Hlavnom a Hradnom námestí, ako aj nádvorí Kežmarského hradu, predstaví asi dvesto remeselníkov, ktorí sem prišli aj z Čiech, Poľska, Maďarska či Litvy.
Už tradične čaká na návštevníkov pestrý kultúrny program na troch javiskách, v ktorom vystúpi približne tisíc účinkujúcich zo Slovenska i zahraničia.
Chcú uchovať remeslá
Podľa riaditeľa festivalu a primátora Kežmarku Jána Ferenčáka pripomína EĽRO prácu našich predkov, prarodičov.
„Výrobky v tom čase nedovážali z Číny, museli si všetko vyrobiť sami. Niekedy budeme možno aj v budúcnosti sami odkázaní na svoju výrobu, pretože ak sa nám nepodarí dovážať niektoré veci, budeme ich musieť sami produkovať,“ uviedol primátor.
Ako dodal, práve remeslá vytvárali v minulosti pracovné miesta, poskytovali všetko to, čo ľudia v obciach i mestách potrebovali, pretože si museli na svojom území všetko spracovať a vyrobiť.
Mrzí ho však, že remeselníkov už postupne ubúda. „Minulý rok sme mali problém nájsť garbiarov na Slovensku, tento rok povrazníkov, niektoré remeslá nám zanikajú, čo je na škodu,“ dodal.
EĽRO počas tohto ročníka predstaví práce hrnčiarov, knihovníkov, drotárov, tokárov, maliarov, rezbárov, mydlárov, včelárov či medovnikárov.
Kežmarčania si práve tento rok pripomínajú 460. výročie od vzniku prvého hrnčiarskeho cechu a rovnako aj 130. výročie narodenia Teodora Sautera, jedného z najvýznačnejších kežmarských vydavateľov.

Bohatý program
V rámci kultúrneho programu sa od soboty do nedele predstavia viaceré folklórne súbory z Talianska, Ruska, Gruzínska, Chorvátska, Estónska, Švédska, Rakúska, nebudú chýbať ani súbory zo Slovenska.
Pripravené sú aj vystúpenia sokoliarov na hradnom nádvorí, ako aj módna prehliadka či dobové tance.
Večerný program bude v piatok a v sobotu patriť známym hudobníkom.
V Drevenom artikulárnom kostole v piatok o 17:00 napríklad vystúpi speváčka Kristína so Štátnym komorných orchestrom zo Žiliny.
O 20:00 vystúpi na javisku pri radnici na Hlavnom námestí spevák Pavol Hammel, nasledovať bude galakoncert skupiny Kandráčovci a ich hostí.
V rámci sobotného večerného programu s názvom Kežmarok sa zabáva, ktorý rovnako odštartuje o 20:00, zaspieva napríklad víťazka televíznej súťaže SuperStar Emma Drobná, ďalej Štěpán Urbán či skupina Tublatanka.
O 23:00 ponúkne mesto návštevníkom ohňostroj, po ktorom bude nasledovať diskotéka pod holým nebom na námestí.

Atrakcie pre deti
Rodiny s deťmi v sobotu 9. júla odvezie historický parný vlak na trase Svit – Poprad – Kežmarok.
Pre deti budú pripravené mnohé ďalšie atrakcie, novinkou bude historický tábor s dobovými hrami. Pred hradom sa odohrá rytiersky turnaj na koňoch, v jeho priestoroch zase rozprávka s názvom A musí byť princezná, ako aj tradičné večerné predstavenie Krvavé dejiny, tento rok s titulom Sara.
Aktuálny ročník festivalu ponúka aj nové atrakcie mimo areál EĽRO. Jednou z nich je vláčik Maguráčik, ktorý premáva počas festivalu každú hodinu okrem obedňajšej prestávky.
V piatok odštartoval o 12:00, v prevádzke bude do večerných hodín, a to aj počas soboty, v nedeľu pôjde poslednú trasu o 12:00.
Za históriou kežmarských ulíc alebo oddychom k rybníku Zlatná zase návštevníkov odvezie konský taxík, ktorý premáva od 10:00 do 18:00.
Pre mamy s deťmi je pripravené materské centrum v budove novej mestskej knižnice na Hlavnom námestí 64.
Program ukončí v nedeľu 10. júla v popoludňajších hodinách korunovácia Kráľa remesla EĽRO 2016.
Ročne 50-tisíc ľudí
Do areálu sa návštevníci dostanú cez tri vstupné brány, a to z Hviezdoslavovej ulice, z Ulice Dr. Alexandra a od hradu.
Festival EĽRO píše svoju tradíciu už od roku 1991, ročne ho navštívi asi 50-tisíc návštevníkov.
Je festivalom s medzinárodnou účasťou remeselníkov a účinkujúcich. Každý ročník patrí inému cechu.
Predchádzajúci jubilejný 25. ročník patril remeslám spracujúcim textil, predovšetkým súkenníkom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš