Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Silvia Sweiger Olejárová bola v Taliansku iba deväť sekúnd od medaily

Úspech odchovankyne podtatranskej atletiky sa dostavil na európskom šampionáte v behu do vrchu v Taliansku.

Na „debne“. Majstrovstvá SR.Na „debne“. Majstrovstvá SR. (Zdroj: db)

Cenný kov ale z toho napokon nebol.

POPRAD. Najlepší európski bežci do vrchu sa začiatkom júla stretli na šampionáte starého kontinentu v talianskom Arcu.

Miestenku do reprezentačného družstva Slovenskej republiky si pred mesiacom v Kláštore pod Znievom počas slovenského šampionátu vybojovala i odchovankyňa podtatranskej atletiky, 35-ročná Silvia Schwaiger Olejárová.

Po zisku titulu slovenskej šampiónky bola nominovaná do trojčlennej minivýpravy Slovenskej republiky.

Piate miesto

A bolo z toho najlepšie umiestnenie slovenskej pretekárky v kategórii žien na podujatí tohto druhu od vzniku samostatného Slovenska.

Na trati dlhej 8,54 km vedúcej terénom spôsobom hore –dole spomedzi 52 klasifikovaných žien obsadila vynikajúce piate miesto. Od bronzu ju delilo v cieli iba 9 sekúnd. Ešte pol kilometra pred cieľovou páskou bežala na medailovej pozícii, pri zbiehaní na blatistej klzkej trati ju však predbehli dve súperky – Talianka a Češka.

Ostatní zaostali

Silvia bola na tomto šampionáte vzorom pre ďalších dvoch súťažiacich členov slovenskej minivýpravy – tí sa však k jej fantastickému výsledku ani zďaleka nepriblížili.

Jozef Urban obsadil v kategórii mužov 47. miesto spomedzi 66 hodnotených a junior Marek Jankovič dobehol na 32. priečke spomedzi štyroch desiatok klasifikovaných.

Kto je Silvia Scheiger Olejárová?

Táto skromná atlétka – bežkyňa sa narodila v roku 1981. Detstvo spolu s rodičmi a súrodencami prežila v blízkosti Popradu – v horárni na Hranovnickom plese, kde otec pracoval ako lesník.

Stredoškolské štúdium absolvovala v rokoch 1996 – 2000 na Gymnáziu v Poprade na bývalom Popradskom nábreží (v súčasnosti gymnázium po presťahovaní sídli na Kukučínovej ulici).

Počas gymnaziálneho štúdia bola členkou atletického oddielu TJ Chemosvit Svit, kde patrila k najúspešnejším členom – súťažila v behoch na 1 500 m, 5 000 m a 10 000 m na dráhe, zúčastňovala sa i krosov a cestných behov.

Po maturite absolvovala vysokoškolské štúdium na Trenčianskej univerzite v Trenčíne a po jeho úspešnom ukončení odišla do Rakúska za prácou. V tom čase reprezentovala slovenský Športový klub Hritz Nová Lesná.

Býva v mestečku pod Alpami, pracuje v logistickej firme a v súčasnosti sa stará i o poldruharočnú dcéru. S podmienkami na tréning v okolí bydliska je veľmi spokojná. Pri každej návšteve Slovenska sa o možnostiach na bežeckú prípravu vyjadruje veľmi pochvalne.

Beháva aj v rodisku

Na Slovensko sa pravidelne vracia – zúčastňuje sa tu najvýznamnejších behov do vrchu – slovenských šampionátov i kvalifikačných podujatí na majstrovstvá Európy i sveta. Diváci ju mohli vidieť i na stupňoch víťazov počas behov na Chatu pri Zelenom plese, či na Horskom krose Gerlach z Gerlachova na Sliezsky dom, kde v minulosti dominovala.

Začiatkom júna tohto roku sa v Kláštore pod Znievom stala majsterkou Slovenska v behu do vrchu i celkovou víťazkou Behu na Zniev. Vybojovala si tam nomináciu na európsky šampionát a na ňom dokázala, že miestenka sa dostala do správnych rúk.