Pavel Ballo si trojtýždňovým pobytom splnil svoj druhý sen. Navštívil Aljašku.
POPRAD. Vybral sa do krajiny, ktorej názov v eskimáckom jazyku znamená „zem, ktorá nie je ostrovom“. Pavel Ballo sám o sebe so smiechom tvrdí, že je reinkarnovaným svišťom.
Pomáhal pískajúcich kamarátov navrátiť do Belianskych Tatier.
V uplynulých dňoch si splnil svoj druhý sen. Spolu s partiou kamarátov objavoval krásy Aljašky.
Pavlovým prvým splneným životným snom bolo zmapovať cez GPS-ko svište v Západných Tatrách. Pomáhať pri ich odchyte a prenášaní do Belianskych Tatier, kde vinou človeka v roku 2007 skončili. Teraz tam už aj vďaka nemu pískajú svište dovezené z Roháčov.
„Ešte jeden tajný sen u mňa driemal odvtedy, keď som ako chlapec priam hltal spisy Jacka Londona, jeho poviedka Láska k životu vo mne stále rezonuje. Teraz už viem, prečo chce každý cestovateľ, milovník prírody, pobudnúť v obrovskej krajine s menom Aljaška,“ povedal Ballo.
Vlajku navrhol trinásťročný Eskimák
Doteraz vypomáha Správe Tatranského národného parku, aj keď je už v dôchodku. Aljaška ho vždy fascinovala.
„Majú hádam najkrajšiu štátnu vlajku na svete. Navrhol ju v roku 1926 len trinásťročný eskimácky chlapec. Je na nej tmavomodrá nočná obloha s Veľkým vozom a Polárkou,“ vysvetľuje Ballo.
Neváhal teda a vybral sa do štátu, ktorý je veľký ako polovica Európy.
„Dôležitá je partia, s ktorou idete. Moji traja spolucestovatelia boli ako dobré víno. Horolezec Peter Hámor by povedal: Aj kone by sa dalo s nimi kradnúť,“ dodal Ballo.
Posledné dva roky bez snehu
Aljaška je známa nielen panenskou prírodou, ale aj ohromným bohatstvom nerastných surovín, najmä ropy a zemného plynu. Na Pavla čakalo šestnásť hodín v lietadle. Smer Anchorage.
„Hneď nás prekvapila informácia od starousadlíka. Posledné dva roky nenapadol v okolí mesta sneh. Tradične sa tu konajú najznámejšie preteky psích záprahov. Naposledy na štart pretekov museli nákladné autá privážať sneh zo širokého okolia. Legendárne preteky sa konajú ako spomienka, keď v roku 1925 psie záprahy priviezli do tejto osady lieky a zachránili hlavne deti kmeňa Inuitov, ktoré nemali imunitu voči chorobám dovezeným bielym človekom, pred epidemickým záškrtom,“ povedal Ballo.
Ako dodal, tieto fakty potvrdili jeho vieru v globálne otepľovanie. „Cítim to aj doma v Tatrách, okolo správania svišťov.
Tiež takáto je Aljaška, krásna, veľká, divoká a teraz stále teplejšia,“ povedal Ballo.
Stratili svoju náplň života
Pavla okrem krásnej prírody zaujali aj obyvatelia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš