SPIŠSKÝ HRHOV. Spolunažívanie a vytváranie si podmienok na to, aby sa každý cítil dobre, no nie na úkor toho druhého. Aj takto opisuje fungujúci model v obci Spišský Hrhov jej starosta Vladimír Ledecký.
Dedina v Levočskom okrese prekvapila členov hodnotiacej komisie Európskej ceny obnovy dediny 2016 natoľko, že jej v júli bola po prvýkrát v histórii tejto európskej súťaže udelená mimoriadna cena za spolužitie všetkých skupín obyvateľov v obci.
„Máme 1 600 obyvateľov, z toho je asi 350 Rómov. Darí sa nám spolu vychádzať, je to o tom, aby ľudia žili spokojne. Najprv teda musí mať každý prácu a nejakým spôsobom sa realizovať. Tým, ktorí sa realizujú ťažšie, sa snažíme pomáhať, a naopak, tých, ktorí sa realizujú ľahšie, upozorňujeme na to, aby nezabúdali aj na slabších,“ povedal Vladimír Ledecký.
Veľkou pomocou v tomto smere je už niekoľko rokov aj obecná firma.
Spišský Hrhov zvíťazil v súťaži Dedina rokaČítajte
Dedina roka
Spišský Hrhov zvíťazil v minulom roku v súťaži Dedina roka, postúpil tak do európskej súťaže.
„Keďže sme boli v tejto súťaži reprezentantmi Slovenska, zobrali sme to s najväčšou vážnosťou, ako sme mohli. Aktívne sme sa dva mesiace pripravovali na európsku komisiu, ktorá mala prísť a dolaďovali sme veci. Boli tu dva dni, chodili po dedine a videli všetko. Komisia sledovala širokospektrálny rámec, v prvom rade, ako obec vyzerá, ako žije a spolunažíva,“ uviedol Ledecký.
Ako povedal, zaujímali ich aj projekty v obci za posledných pätnásť až dvadsať rokov, ekonomická situácia, ale aj to, ako sa obec snaží realizovať cudzie i vlastné zdroje.
„Chceli vedieť, či obec vyrába aj nejaké vlastné zdroje, či vie tvoriť nejaký samofinancovateľný systém. Náš systém, ktorý tu máme, teda obecná firma, vytváranie pracovných miest i riešenie problémov občanov sa im veľmi páčil, boli tým ohúrení,“ dodal.
Všetky projekty obce i aktivity boli uvedené v prihláške do súťaže, komisia si ich podľa neho takto len skontrolovala.
„Po dvoch dňoch nám povedali, že niektoré veci máme v rámci Európy jedinečné a úžasné a určite by sa mohli inšpirovať aj iní,“ uviedol starosta.
Podpore spolunažívania občanov, za ktoré získal Spišský Hrhov aj ocenenie, sa obec intenzívne venuje už niekoľko rokov cez rôzne spolky, spoločenské aktivity či rôzne formálne i neformálne zoskupenia.
V Spišskom Hrhove sa z titulu Dedina roka 2015 tešiaČítajte
Obecný podnik
Spolunažívanie s Rómami je bezproblémové aj vďaka obecnému podniku, ktorý funguje už takmer pätnásť rokov.
„Obecná firma sa snaží dostávať verejné i obecné zákazky, práce vykonáva v obci i okolí. Motivujeme ľudí, aby zarobené peniaze len tak nemíňali, ale radšej si napríklad opravovali svoje obydlia,“ povedal Ledecký.
Model podľa neho zafungoval, Rómovia majú teplú vodu a svoj normálny domov, pred zhruba 15 rokmi sa to povedať nedalo.
„Tým, že ľudia vidia Rómov pracovať na verejných zákazkách, veria tomu, že Rómovia nie sú tí, ktorí zneužívajú systém, ale naopak, vytvárajú hodnoty. Teda celý systém, o ktorom sa hovorí na Slovensku, sme postavili na hlavu,“ doplnil.
Napriek všetkému ho mrzí rasizmus, ktorý majú podľa jeho slov niektorí ľudia na Slovensku zakorenený hlboko v krvi.
„Snažím sa tento problém riešiť na úrovni obce a niekto iný by to mal riešiť na iných úrovniach," uzavrel starosta.
Spišský Hrhov získal mimoriadnu cenuČítajte
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš