Markušovce patria každoročne k vyhľadávaným cieľom niekoľko tisíc domácich i zahraničných turistov. Ich záujem sa sústreďuje najmä na dolný kaštieľ a letohrádok Dardanely. V súčasnosti sa letohrádok po rekonštrukcii skvie v plnej kráse. Počas tohtoročného leta sú jeho brány opäť otvorené.
MARKUŠOVCE. Keď sa v polovici 17. storočia rozhodli Máriássyovci vystavať v Markušovciach (okres Spišská Nová Ves) pri rieke Hornád dolný kaštieľ, museli brať do úvahy skutočnosť, že vo vtedajšom Uhorskom kráľovstve panovali veľmi nestabilné pomery. Jedno stavovské povstanie striedalo druhé...
Aj z uvedeného dôvodu mal nový kaštieľ obranný charakter. V jeho štyroch rohoch boli vystavané mohutné okrúhle bašty. O storočie neskôr už bola situácia iná.
Práve do tohto obdobia spadá výstavba azda dvoch najznámejších letohrádkov Spiša.
Dva najznámejšie letohrádky
Vznik prvého z nich inicioval v blízkosti Iliašoviec Štefan Csáky s manželkou Júliou Erdődy. S jeho výstavbou sa začalo v roku 1773 a nazvaný bol Nové Sans Souci.
Uvedený výraz znamená po francúzsky bezstarostnosť a častokrát sa vyskytuje ako pomenovanie letných šľachtických sídiel.
Z objektov areálu spomínaného letohrádku sa do súčasnosti čiastočne zachovala kaplnka. Pričinením Ondreja Frankoviča z Iliašoviec sa pred istým časom podarilo v jej susedstve umiestniť repliku francúzskeho obelisku, ktorého originál tu v minulosti stál.
O vybudovanie letohrádku na území dnešných Markušoviec sa zaslúžil Farkas Máriássy, ktorého manželkou bola Klára Krasznecz Draskóczy.
So stavebnými prácami sa začalo v roku 1775. Tento letohrádok dostal svoje pomenovanie akiste podľa úzkeho prielivu, ktorý oddeľuje európsku časť Turecka od časti ázijskej.
Pôvodný plán jeho výstavby sa však nepodarilo uskutočniť. Z pôvodného zámeru bol realizovaný iba ústredný poschodový pavilón s trojosovou fasádou.
Múzeum Spiša otvára letohrádok v MarkušovciachČítajte
Zruční spišskí majstri
V hornej časti fasády dominuje trojuholníkový tympanónový štít, v strede ktorého sa nachádzajú erby rodov Máriássy a Draskóczy.
Umiestňovanie šľachtických erbov na rozličných stavbách nebolo javom výnimočným. Na ľavú stranu sa umiestňoval erb muža, na pravú erb jeho manželky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš