Osvieženie v prírodných nádržiach neraz skrýva možné riziká. Návštevníci prírodných jazier a rybníkov si neuvedomujú, že sa pohrávajú s vlastným zdravím, či svojím nezodpovedným prístupom riskujú vznik úrazov a utopenie.
SPIŠ. Ľudia sa často kúpu v prírodných jazerách, vodných nádržiach, štrkoviskách a neuvedomujú si, aké nástrahy na nich číhajú.
Vedúca oddelenia hygieny životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi Jana Murková upozorňuje na tie najdôležitejšie.
Zdravotné riziká
„Pri rekreačnom kúpaní sa voda dostáva do priameho kontaktu s ľudskou pokožkou a sliznicami. Často dochádza k prehĺtaniu istého množstva vody, z čoho vyplýva celý rad zdravotných rizík. Sú to hlavne riziká prenosných ochorení v dôsledku prítomnosti pôvodcov nákaz, ktorí sú schopní prežívať a množiť sa vo vodnom prostredí,“ vysvetľuje hygienička.
Vo vode sa množia rôzne druhy mikróbov, húb, plesní, kvasiniek. Môžu sa v nej nachádzať aj črevné parazity, ktoré sa do vody dostanú z chorých ľudí a zvierat, ale aj z prírodného prostredia.
Pozor na sinice vo vodných nádržiach
„Tieto organizmy spôsobujú rôzne ochorenia, ako sú gastroenteritídy (zápaly žalúdka a čriev so zvracaním a hnačkami), vírusové zápaly očných spojiviek. Rany sa môžu infikovať a zapáliť. Mikroskopické huby, plesne i kvasinky vyvolávajú povrchové ochorenia kože, nechtov a slizníc. U citlivých ľudí môžu vznikať zápaly močových a pohlavných orgánov,“ upozorňuje.
Pri kúpaní v nekontrolovaných prírodných jazerách, vodných nádržiach sú zdravotné riziko aj sinice.
Tie obsahujú látky, ktoré môžu vyvolávať u ľudí alergické reakcie, ako sú dýchacie problémy, kožné vyrážky a zápaly očných spojiviek a tráviace ťažkosti.
Hrozba úrazov, záchvatu či utopenia
Netreba podceňovať riziko utopenia pri vstupe do neznámej stojatej či tečúcej vody – pri prudkom vstupe do chladnej vody pripravíte pre prehriaty organizmus „teplotný šok“, hrozia nielen kŕče svalov, ale až astmatický záchvat.
Ďalšie riziko pri kúpaní sú úrazy, najčastejšie ide o poranenia krčnej chrbtice a miechy pri skákaní tzv „hlavičky“, čo môže mať za následok čiastočné alebo úplné ochrnutie tela.
Bez prírodných kúpalísk
Novoveský úrad verejného zdravotníctva má vo svojej pôsobnosti okresy Spišská Nová Ves a Gelnica.
„Na našom území nie sú plochy, ktoré by boli vyhlásené ako prírodné kúpaliská a teda vody vhodné na kúpanie, ktoré monitorujeme. Kúpanie na takýchto kúpaliskách je na vlastné riziko,“ zdôrazňuje Murková.
Hygienici jednotlivých regiónov každý týždeň zadávajú aktuálne informácie o situácii na prírodných a umelých kúpaliskách do informačného systému Voda na kúpanie.
Tieto informácie sú verejne dostupné na internetovej stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Túto sezónu je za vody určených na kúpanie 30 lokalít.
Na vlastné riziko
Na vlastné nebezpečenstvo je možnosť kúpania sa v časti Ružín I. pri Margecanoch, v turistickom stredisku Za horou pri Spišských Vlachoch, v Úhornianskom jazere pri Úhornej a viacúčelovej vodnej nádrži Levočská dolina pri Levoči.
Spišiakov láka aj najväčšia vodná plocha na Slovensku Dedinky. Mnohých neodradí okolo 15 stupňov studená voda. Dušan Výrostek sa chodieva na priehradu kúpať každý rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš