Zaujímalo Novovešťanku, ktorej výrub stromov z dôvodu výstavby cyklochodníka nie je ľahostajný. V marci padlo za obeť takmer 60 zdravých stromov.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Prítomnosť zamestnancov z mestského úradu na nábreží Hornádu v blízkosti ulice Za Šestnástkou v Spišskej Novej Vsi začiatkom minulého týždňa znepokojila tunajšiu obyvateľku Mandy Laukovú.
Skupinka ľudí sa pohybovala v lokalite, kde bolo v marci vyrúbaných 58 stromov. Tie museli ustúpiť plánovanej výstavbe cyklotrasy Hornád.
Strom nie je burina
„Sledovala som vytínanie vysokých zdravých stromov v marci tohto roka. Uvedomujem si, že žijeme v modernej dobe a cyklochodník je súčasťou mnohých miest. Snažila som sa pochopiť, že asi inej cesty niet. Čo ale nepochopím je, prečo by mali padnúť tri ďalšie vyše 15-ročné dreviny. Veď na takomto väčšom priestranstve, kde sa dreviny nachádzajú, by sa mohol chodník posunúť bližšie k ceste. Presne tak, ako je vyznačený chodník o 50 metrov ďalej. Stromy predsa nerastú ako burina,“ je presvedčená Novovešťanka.
Projekt bol podľa jej názoru vypracovaný asi od stola, inak by nemohol tak nešťastne urobiť zásah do zelene.
„Ak sa chce, všetko sa dá. Projekt by sa mohol zmeniť a stromy pri dobrej vôli zachrániť,“ myslí si pani Lauková.
Rozvoj cyklistickej dopravy
Spišská Nová Ves v marcovom kultúrno-spoločenskom mesačníku mesta informovala obyvateľov o zámeroch príprav časti výstavby cyklotrasy pri rieke Hornád.
„Jej budovanie je riešené v rámci IV. etapy územného generelu cyklotrás mesta. Sleduje zámery rozvoja cyklistickej dopravy v meste, ktorá je určená Územným plánom mesta ako verejnoprospešná stavba. Cyklistický chodník je situovaný v intraviláne mesta a prechádza územím mestskej zástavby po pravom nábreží v smere toku rieky Hornád. Cyklochodník je zatiaľ naplánovaný po jednom brehu Hornádu. Cyklotrasa bude napojená na už existujúci úsek ulice E. M. Šoltésovej. Nový úsek sa plánuje od Vyšnej Hati po ulicu Gorkého. Tento úsek má dĺžku 1 501,86 m a je rozdelený na tri časti. Ako prvá sa bude realizovať 450 metrov dlhá trasa od Leteckej po Gorkého ulicu. V roku 2017 sa bude pokračovať v ďalších dvoch častiach od Vyšnej Hati po ulicu J. Matušku, dĺžka tejto časti má 500 metrov a ďalšia od ulice J. Matušku po Leteckú ulicu. Táto trasa je dlhá 558 metrov,“ uvádzalo sa v mesačníku.

Plánovaná náhradná výsadba
Predmetom stavby je podľa samosprávy obojsmerný asfaltový cyklistický chodník so šírkou tri metre. Vybuduje sa aj verejné osvetlenie, prvky drobnej architektúry a urobia sadové úpravy.
„Táto líniová stavba je povolená rozhodnutím o využití územia ako celok s platnosťou do roku 2020. V prvotnej fáze je taktiež potrebný výrub približne 60 stromov v zmysle rozhodnutia na výrub drevín vydaného Okresným úradom, odboru starostlivosti o životné prostredie v Spišskej Novej Vsi, ktorý bude zrealizovaný v období vegetačného pokoja v termíne do 30. marca 2016,“ stálo v periodiku.
Podľa mesta je samozrejmosťou náhradná výsadba v okolí cyklotrasy, ktorá bude riešená po ukončení výstavby v dvojnásobnom počte drevín.
Súčasťou bude aj rekonštrukcia a úprava križovatky ulíc Za Šestnástkou a Letecká počas výstavby cyklochodníka v tomto roku, križovatka spomínaných ulíc sa bude meniť z pôvodného tvaru Y na tvar T.
Odklon trasy
„Odhadovaný stavebný náklad predstavuje približne 950 tis. eur s finančným krytím z rozpočtu mesta. Termín celkovej realizácie projektu odhadujeme do konca roka 2017. Cyklotrasa by mala pokračovať ďalej cez kataster obce Smižany až na Podlesok v Slovenskom raji. Hornádsky úsek cyklotrate spojí Spišskú Novú Ves a obec Smižany po rieke Hornád. V smižianskom katastri pôjde cyklochodník okrajom rómskej osady a pretne cestu na Košiarny Briežok, čím vznikne napojenie na Slovenský raj,“ končil článok v mesačníku.
Vyjadrenie mesta
Na otázku, či ešte dôjde k výrubu ďalších troch zdravých stromov, sme dostali od vedúceho oddelenia výstavby a dopravy na Mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi Petra Susu stručnú odpoveď, v ktorej stojí, že mesto zabezpečilo prevytýčenie časti trasy so snahou o záchranu týchto stromov.
Je teda možné predpokladať, že stromy budú i naďalej krášliť nábrežie Hornádu.
Fakty
Na plánovaný výrub stromov v marci tohto roka zareagovali Novovešťania, ktorí na sociálnej sieti spustili petíciu na záchranu spomínaných 58 stromov
V petícii žiadali mesto o zmenu projektu cyklotrasy tak, aby nedošlo k výrubu stromov
Na sociálnej sieti petíciu v začiatkoch podporilo 1 500 ľudí, prevažne zo Spišskej Novej Vsi a okolia.
Petícia sa ku kompetentným nedostala a stromy padli za obeť.
ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš