Situácia v Tatrách je vážna.
VYSOKÉ TATRY. Desia turistov, vyjedajú kontajnery, zvalia sa pred horskou chatou, snažia sa dostať do hotelov, či materských škôl. Problémy s nebojácnymi zvieracími obyvateľmi Tatier stále pretrvávajú.
Prípady priamych stretov s medveďom sa neustále množia. Pani Zbellovej v Dolnom Smokovci pred pár mesiacmi statný macko nedovolil vystúpiť z auta.
Na psa pána Hrivu z Vyšných Hágov medveď priamo zaútočil iba pár metrov od vchodu do jeho bytového domu.
Pri jednej z tatranských chát medveď vyjedol mraziaci box so zmrzlinou, zaspal pri nej a nechcel odtiaľ odísť.
o je iba pár prípadov, ktoré Tatranci zaznamenali. Nie je ničím nezvyčajným, že sa prechádzate po tatranských kopcoch v obedňajších hodinách a oproti vám si cestu štráduje statný hnedý borec.
V apríli v Tatrách preto vyhlásili mimoriadnu situáciu, ktorá trvá už tretí mesiac.
„Medvede naďalej chodia k obydliam obyvateľov, denne máme hlásené výskyty medveďov,“ povedal náčelník polície vo Vysokých Tatrách Miroslav Kolodzej.
Potrebujú ich počty zredukovať
Mesto teda pristúpilo k radikálnym krokom. Ministerstvo životného prostredia ešte v máji požiadalo o odstrel dvadsiatich kusov medveďov.
Odpoveď dostali o mesiac.
„Dostali sme povolenie na odstránenie dvoch medveďov hnedých, ktoré majú zmenené synantropné správanie a pravidelne prichádzajú k obydliam ľudí,“ povedal Kolodzej.
Pri takom hojnom počte ako ich je v Tatrách, ale toto číslo žiadnu situáciu nerieši.
„Nepovažujeme to za dostatočné riešenie, pretože likvidácia dvoch jedincov so zmeneným správaním nerieši náš problém, preto sme sa voči rozhodnutiu odvolali. Odpoveď sme zatiaľ nedostali,“ povedal Kolodzej.
Ľudský život nad všetky
S možnosťou, že problém s nepoučiteľnými medveďmi, bude treba riešiť radikálne, aj napriek tomu, že sú chránené, sa už zmierila aj Správa Tatranského národného parku.
„Žiaľ, iná cesta tu nie je, ľudský život je nad všetky,“ povedal pre SITA Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAPu. Ako Majko dodal, strieľanie veľkého počtu jedincov ale neschvaľujú.

Čakajú na rozhodnutie
Na ministerstve životného prostredia zatiaľ odvolanie Tatrancov riešia, čakajú na posudok.
„V najbližšom čase, po dôkladnom posúdení a odbornom stanovisku Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky, vydá rozhodnutie, v ktorom povolí, respektíve nepovolí usmrtiť problémových jedincov,“ informovali z odboru komunikácie ministerstva.
Na Slovensku povolili odstreliť dvanástich
V tomto roku prišlo na ministerstvo tridsať žiadostí o udelenie výnimky na odstrel medveďa. Usmrtiť povolili dvanástich.
„Pripomíname, že medveď hnedý je živočích celoročne chránený nielen slovenskou, ale aj európskou legislatívou. V zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny ministerstvo rozhoduje o povolení výnimky na odstrel medveďa v správnom konaní,“ vysvetlili na ministerstve.
Ako dodali, výnimku na odstrel smú povoliť iba v odôvodnených prípadoch.
„Každú žiadosť ministerstvo posudzuje individuálne a na základe odborného stanoviska Štátnej ochrany prírody SR,“ uzavreli.
Pre obyvateľov Tatier je zatiaľ aj vysypávanie smetí adrenalínom. Ráno do práce chodia so zvončekmi či píšťalkami.
Večer z podnikov pre istotu taxíkmi.
Mnohí sa už pri otázke či videli medveďa, iba pousmejú alebo odpovedia vtipom.
Na závažnej situácii sa ale podpísalo aj správanie ľudí. Povyhadzované jedlá z prevádzok, nezatvorené kontajnery. Medvede sú poriadni gurmáni a dobrú a ľahko získateľnú stravu nikdy neodmietnu.
Problém by v Tatrách vyriešili staničky separovaného odpadu. Na tie ale Tatranci potrebujú peniaze aj z Environmentálneho fondu.
Čo robiť, keď vám medveď skríži cestu
Ak si vás ešte nevšimol
Ak o vás medveď nevie, skúste nepanikáriť. Ostaňte pokojne stáť a zhodnoťte situáciu. Otočte sa pomaly a potichu na päte a choďte tam, odkiaľ ste prišli.
Obíďte ho oblúkom. Neustále ho ale majte na očiach a nechajte mu dosť miesta pre prípadný únik.
Ak náhodou smeruje k vám, sledujte zmeny v jeho správaní.
Opäť odíďte smerom odkiaľ ste prišli. Nesmiete sa k nemu dostať blízko alebo ho prekvapiť.
V žiadnom prípade nekričte, môže to vyprovokovať útok.
Nepribližujte sa k nemu ani vtedy, keď sa zdá pokojný.
Ak vás už zbadal
Ak si vás medveď už všimol, neutekajte. Vyprovokujete prenasledovanie. Ak sa postaví na zadné nohy, snaží sa vás rozpoznať svojím čuchom a zrakom.
Nevyplašte ho, ale prihovorte sa mu nízkym vážnym hlasom a pomaly mávajte rukami nad hlavou.
Pomaly cúvajte dozadu. Ak sa dostanete do priameho styku a ide o obranný útok, ľahnite si na zem a hrajte mŕtveho.
Ležte na bruchu. Prsty rúk spojte za hlavou. Ochránite si tvár a krk.
Ak vás medveď prevráti, znova sa kotúľajte tak, aby ste mali brucho a ostatné životné orgány chránené pri zemi.
Ak medveď vycíti, že nie ste nebezpečným, zvyčajne odíde.
Aj keď sa útok skončí, ostaňte ležať nehybne a čakajte kým sa úplne nevytratí.
Ak medveď zavíta do vášho stanu či do budovy a zaútočí na vás, správajte sa agresívne a bojujte o svoj život.
Zdroj: medvede.sk
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš