POPRAD. Knižnica Podtatranského múzea v Poprade uchováva 18-tisíc zväzkov kníh, najstaršie pochádzajú zo 16. storočia.
Tridsať kníh bolo vyhlásených za historický knižničný fond. Najvzácnejšia a najstaršia kniha z fondu oslavuje tento rok už 510 rokov.
„Ide o komentovaný výklad biblie od autora Nica de Lyru z roku 1506, takzvanú postinkunábulu, keďže ide o tlač po roku 1500. Podarilo sa ju už zreštaurovať, doplnili sa dosky, ktoré boli zlomené a už sa nenašli, rovnako kovové spony boli vyhotovené na základe fragmentov z druhého dielu textu biblie z roku 1507,“ uviedla Jana Kušniráková z múzea.
Skutočné rarity a skvosty
Vzácne tlače si mohli obzrieť návštevníci počas minulotýždňového podujatia Letná čitáreň v pobočke Podtatranského múzea v Spišskej Sobote.
Medzi pokladmi historického knižničného fondu sa v Poprade nachádza aj právnické dielo s množstvom rukopisných poznámok s názvom Sachsenspigel.
„Pochádza z roku 1517, pričom ide o najvýznamnejšiu a najstaršiu právnu knihu nemeckého stredoveku,“ vysvetlila Kušniráková.
Ďalej knižnica uchováva aj Lutherovu bibliu z roku 1570. „Učenci sa v 16. storočí zaoberali aj geografiou, máme tu napríklad Strabonov geografikon z roku 1587, ktorý obsahuje okrem geografických údajov aj rytiny portrétov významných osobností. Zachovalo sa aj dielo mimoriadne všestranného spisovateľa Nicodema Frischliniho Grammatica latina z roku 1599. Ide o vzácne zachovaný knižničný dokument, ktorý nie je bežný v historických knižniciach,“ vymenovala ďalej odborníčka.
Vo fonde sa tiež nachádza aj dielo od slávneho teológa z Čiech Avenaria, a to výklad evanjelií z roku 1594.
Kušniráková poukázala aj na Dejiny tureckého národa, ktorých autorom je Hans Lowenklau z roku 1596, no za najväčší klenot považuje herbár Kreuterbuch z roku 1550 od významného nemeckého fyzika, prírodovedca a teológa Hieronyma Bocka.
„Bol okrem iného aj významným botanikom. Jeho kniha popisuje jednotlivé rastliny s ich liečivými účinkami a je bohato ilustrovaná. Práve takéto knihy o rastlinách sú v našom fonde najkrajšie, pretože sú zdobené kolorovanými rytinami, to znamená, že rastlina je tlačená a potom je ručne domaľovaná. V závere ponúka kniha aj ukážky rôznych pracovných činností v 16. storočí s množstvom drevorytín,“ vysvetlila.
Sú dobre zachované
Podľa jej slov sú práve listy v mnohých knihách zo 16. storočia dobre zachované, a to aj vďaka ručne vyrobenému papieru, uľahčuje to potom aj ich reštaurovanie.
„Práve tieto tlače sú nesmierne odolné a veľmi pekné. Sú úžasné, pretože pri reštaurovaní môžeme zobrať listy a vložiť ich do vodných roztokov, pričom držia listy i farby,“ dodala.
Muzeálna knižnica v Poprade sa skladá z dvoch častí. Takzvaný nový fond, ktorý sa neustále rozširuje, obsahuje okolo osemtisíc zväzkov.
Starý fond, v ktorom sa nachádzajú zväčša texty do druhej svetovej vojny, obsahuje okolo 10-tisíc zväzkov, štyritisíc z nich pochádza z obdobia spred roku 1830.
„Tridsiatka tlačí zo 16. a 17. storočia z fondu muzeálnej knižnice bola v rokoch 2010 a 2015 vyhlásená Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky za historický knižničný fond a zapísaná do ústrednej evidencie Slovenskej národnej knižnice,“ informovala Kušniráková.
Ako vysvetlila, 19 diel z historického knižničného fondu je v latinčine, zvyšok v nemčine. Šestnásť z nich pochádza zo 16. storočia a štrnásť zo 17. storočia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš