SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Vášeň zberateľa samorastov Novovešťana Juraja Beňu doviedla k titulu slovenského rekordmana. Za 118 opracovaných kúskov z drevín so zaujímavým vzhľadom bol zapísaný do Knihy slovenských rekordov.
Za vznik záľuby Juraja Beňu zo Spišskej Novej Vsi môžu prechádzky v prírode, z ktorých si prinášal domov samorasty.
Postupom času sa korene stromov a úlomky konárov s neobyčajným vzhľadom začali kopiť v dielni zberateľa.
„Mám rád prírodu v každom ročnom období, pretože je na nej stále čo obdivovať. Moju pozornosť na prechádzkach neraz upútali zvyšky drevín pohodené na zemi. Boli malých rozmerov a ja som si ich bral domov a upravoval. Známi, ktorí prišli ku mne do zá-hrady, spontánne obdivovali samorasty. Mňa to povzbudilo,“ spomína na začiatky Beňa.
Originálne kúsky
Za desiatky rokov boli zberateľské kúsky aj väčších rozmerov. Na svojich potulkách dokonale zmapoval spišskonovoveskú lokalitu Červeného jarka i okolie Ferčekoviec.
Veľká výhoda je podľa zberateľa, že sa tomuto koníčku len málokto venuje.
„Mám svoje miesta, kde som pred rokom, dvoma vybral spod zeme koreň zrezaného stromu a nechal na mieste. Čaká tam na mňa neporušený. Občas sa pri ňom zastavím a skontrolujem ho, ako schne,“ hovorí s úsmevom.
Zabudnuté zvyšky drevín ho oslovujú svojou originalitou.
„Málokedy tuším, ako presne budú vo finálnej podobe vyzerať. Nahnitých a odlomených častí sa zbavím a potom uvažujem nad tvarom. Snažím sa ich zachovať čo najviac v pôvodnom stave.“
Dôležitá záverečná fáza
Samorasty očistí a jemne opracuje. Príprava každého kusa je náročná na čas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš