Striebro pre Popradčanku Gerényiovú na extrémmaratóne

Katarína Gerényiová v cieli. Tesne za ňou dobehol František Michalička.
Katarína Gerényiová v cieli. Tesne za ňou dobehol František Michalička. (Autor: Richard Gerényi)
Sportnet|5. aug 2016 o 00:00

V Košiciach pri sídlisku Furča sa konal 13. ročník Extrémmaratónu.

V Košiciach pri sídlisku Furča sa predposlednú júlovú sobotu konal 13. ročník Extrémmaratónu.

POPRAD. Podujatie má v názve slovo Extrém, ktoré súvisí nielen s tým, že väčšinou je v tomto období veľmi horúce počasie, ale najmä s celkovým prevýšením 1199,70 m, ktoré ho zaraďuje k najťažším cestným maratónom v Európe. Z tohto dôvodu sa na štarte nezvykne zísť také početné pole vytrvalcov ako na iných podujatiach, pretože na zvládnutie takejto náročnej trate si tak veľa bežcov netrúfa.

V tomto roku sa organizátori a pretekári už pred štartom 42 195 m dlhej trate zhodli, že to naozaj bude dvojitý extrém, aj keď vzhľadom na skorý ranný štart podujatia (už o 8:00) to na začiatku až také náročné nevyzeralo.
V cieli starostliví a obetaví usporiadatelia z BK 05 Košice – Furča klasifikovali 37 bežcov, zhodou okolností presne rovnaký počet ako pred tromi rokmi.

Prvenstvá vybojovali bežci z Maďarska, u mužov dominoval Ákos Eördögh, u žien Tamara Tintová.

Na výbornej druhej pozície v kategórii žien bez rozdielu veku dobehla 35-ročná Popradčanka Katarína Gerényiová. V konečnom spoločnom poradí mužov a žien preťala cieľovú pásku ako trinásta, tesne pred skúseným maratónskym veteránom – povolaním ortopédom Františkom Michaličkom zo Žiliny.

Po návrate pod Tatry sme sa s ňou skontaktovali a odovzdali jej gratuláciu. Ochotne sa podelila o svoje dojmy a pocity.

Koľký raz si sa tohto maratónu zúčastnila?

„Štartovala som tu prvý raz.“

Ako sa ti bežalo? Si spokojná s výsledkom?

„Bežalo sa mi super, som spokojná. Na víťaznú Maďarku som naozaj ani zďaleka nemala, tá bežala ako dynamit.“

Akú taktiku si zvolila?

„Celú trať som bežala po boku Žilinčana Františka Michaličku. Keďže má zabehnutý veľký počet maratónov, získal na nich obrovské skúsenosti. Udal rovnomerné tempo, ktoré mi vyhovovalo. Preto sa mi bežalo tak super.“

Predbehla si vynikajúce legendy maratónskych behov Košičanku Zlaticu Semanovú i favorizovanú Maďarku Ildiko Varga, to si naozaj zaslúži uznanie. Nevadilo ti veľké prevýšenie, ani horúce počasie?

„Ja mám kopčeky rada. Nevadila mi ani horúčava. Veľká časť trate viedla po asfaltovom povrchu lesom a organizátori mali podujatie veľmi dobre organizačne zabezpečené, keďže sme bežali štyri rovnaké okruhy typu tam a späť. Každých 2,5 km boli nachystané vaničky s vodou, takže sa mi bežalo fajn.“

Ako dlho si sa na toto podujatie pripravovala? Bol Malý štrbský maratón pred dvomi týždňami generálkou?

„Trénujem stále počas celého roka. Tréningové dávky absolvujem spolu s kamarátkou Denisou Šulcovou. Ona má však radšej súťaže v teréne, ja asfalt. O tom, na ktorom podujatí budem štartovať, sa však rozhodujem až na poslednú chvíľu. Súvisí to s tým, či sa mi má kto postarať o deti. Na tento Extrém maratón som sa prihlásila až v utorok, teda päť dní pred štartom.“

Zúčastnila si sa sama, či spoločne s manželom Richardom, ktorý je tiež aktívnym bežcom?

„Súťažila som sama. Prišiel však za mnou v čase, keď som dobiehala do cieľa. Okrem povzbudenia ma aj odfotil, pretože on je povolaním fotograf a kameraman.“

Najstarším pretekárom podujatia bol 70-ročný Július Smolár z MK Tatran Spišská Nová Ves, „živý inventár tohto behu“ vzhľadom na to, že sa ho zúčastňuje pravidelne takmer každý rok. Dobehol v celkovom poradí mužov i žien na 32. pozícii a v kategórii od 60 rokov obsadil štvrté miesto. Získal však skalp tzv. „prezidenta“ maratónskych behov, známeho Alexandra Simona zo Žiliny.

Z výsledkov: Ženy bez rozdielu veku: 1. Tamara Tintová (Maďarsko) 3:22,53 hod., 2. Katarína Gerényiová (Poprad) 3:54,30 hod., 3. Zlata Semanová (BK 05 Furča Košice) 3:56,00 hod., 4. Ildiko Varga (Maďarsko) 3:59,05 hod., muži bez rozdielu veku: 1. Ákos Eördögh (Maďarsko) 2:49,29 hod., 2. Jozef Čurlej (SPU Nitra) 3:05,38 hod., 3. János Bogár (Maďarsko) 3:08,47 hod., muži od 60 rokov: 1. Štefan Polc – OSK Dobrá Niva – 3:51,43 hod., 2. Peter Bačík – BK 05 Furča Košice – 4:01,37 hod., 3. Gabriel Nepko – BK 05 Furča Košice – 4:22,53 hod., 4. Július Smolár – MK Tatran Sp. N. Ves – 4:43,06 hod., 5. Alexander Simon – DS Žilina – 4:48,31 hod.