Streda, 18. máj, 2022

Futbal v Smolníku má oživiť aj akadémia v škole

V obci plánujú vybudovať športový areál.

Škola v Smolníku. (Zdroj: TASR/Maroš Černý)
Obec Smolník bola bohatým banským mestom

SMOLNÍK. V obci Smolník v okrese Gelnica žije v súčasnosti približne 900 ľudí, podľa sčítania ich je o 200 viac.

Väčšina z nich, ako povedal starosta obce Radoslav Dlugoš, dochádza denne za prácou od 30 do 50 kilometrov, ide totiž o "hladovú dolinu".

Najväčšou obecnou investíciou je v súčasnosti dokončenie kanalizácie. "Rozpočet na túto stavbu je 1,6 milióna eur," priblížil starosta.

Oživili futbal v obci

Podarilo sa im tiež získať 9 500 eur na rozšírenie kamerového systému, postupne opravujú obecné cesty a po 12 rokoch založili futbalový klub.

No ad for you

V spolupráci so Základnou školou s materskou školou by chceli vytvoriť futbalovú akadémiu.

"Sme zapojení do projektu Futbalového zväzu o dotáciu maximálne 55 000 eur na vybudovanie športového areálu," povedal starosta.

"Škola sa nezameriavala na šport, až keď prišiel pán starosta, keďže on hral niekedy futbal a má k nemu vzťah, trošku nás nasmeroval, lebo deti potrebujú šport. Minulý rok sme otvorili futbalový krúžok v spolupráci s Telovýchovnou jednotou, s Futbalovým klubom a s pánom starostom sme sa rozprávali, že časom by sme tu mohli otvoriť futbalovú akadémiu alebo triedu," doplnil riaditeľ Základnej školy s materskou školou Mikuláš Barna.

V súčasnosti majú 103 žiakov, na zriadenie športovej akadémie budú potrebovať zabezpečiť minimálny počet žiakov.

No ad for you

"To nie sme schopní naplniť, takže budeme nejako expandovať a uvidíme. Oslovíme možno aj okolité školy, pokiaľ by mali nadaných žiakov, ktorí majú vzťah hlavne k futbalu a k športu všeobecne. Vedeli by sme ich u nás podchytiť a športovo viesť ďalej," vysvetlil Barna.

Tradíciu má aj horský beh

V obci v minulosti zorganizovali viacero športových podujatí. Jedným z nich je Horský beh Smolník.

"Začínalo sa s 50 športovcami, dnes je ich 250 z celej Európy. Vychádzame z rázovitosti tejto krajiny. My môžeme ponúknuť alebo môžeme začať pri cestovnom ruchu alebo pri športe. V obci je komunita ľudí, ktorá inklinuje k športu a máme od nich veľkú podporu. To už ako tak funguje. Mňa už zaujíma len to, aby sa nášmu kolektívu na obecnom úrade podarilo zabezpečiť pracovné príležitosti," skonštatoval Dlugoš.

No ad for you

"Tým, že sme zaradení medzi najmenej rozvinuté okresy, tak máme šancu z akčných plánov zrealizovať to, čo je v miniprojektoch - napríklad štiepaciu linku alebo linku na výrobu betónových prefabrikátov. S tým by sme chceli začať a potom by sme to rozširovali," dodal Dlugoš.