Korzár logo Korzár Spiš
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Levočské gymnázium má menej študentov ako v minulosti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Enormne nízka kvalita

Pravda je taká, že toto gymnázium šlo kvalitou enormne nadol. Príčinu môžeme hľadať v dvoch rovinách: A) učitelia (nie profesori ako sa sami chybne nechajú oslovavať) sú dlhé roky stále tí istí, chýba niekto s inovatívnými modernými nápadmi, učitelia stále učia rovnakým spôsobom ako pred 20-30 rokmi, dokonca s rovnako tak starými učebnicami a učebnými osnovami (z časti je to aj chyba ministerstva školstva) B) treba vziať do úvahy demografický vývoj, ale nie je možné aby na gymnáziu študovali žiaci s priemernými až podpriemernými schopnosťami. Za mojích gymmaziálnych čias sa robili na gymnázium príjimačky, všetci rad radom orem čistých jednotkárov. Jediná dvojka na vysvedčení rozhodovala o príjimačkách alebo o priamom postupe na školu. Otvárali sa 3 triedy, teda asi 90 žakov. Hlásilo sa ich takmer 400, takže len približne každý štvrtý záujemca sa na gymnázium dostal. Dnes? Majú problém naplniť čo i len jednu triedu, a berú takmer každého jedného, častokrát aj žiakov, ktorí ledva zvládli dokončiť základnú školu. Tí potom narušujú vyučujúci proces, pretože tempo výučby sa musí prispôsobovať im, čim strácajú nadanejší študenti. Dnes nie je nezvyčajné, že študenti tohto gymnázia prepadávajú, zvýšil sa aj počet študentov, ktorí nezmaturujú v normálnom termíne. Toto bolo nepredstaviteľné pred pár rokmi. Vtedy študent neprepadával, ale rovno dostal vyhadzov zo školy. Musím poznamenať že v čase môjho štúdia sa to nikomu nepodarilo. Minuloročná štatistika je takmer 10 prepadávajúcich a 20-tka u opravného termínu maturity. To hovorí samo za seba. Potom sa niet čomu čudovať ak rodičia svojho potomka umiestnia radšej všade inde, len nie tu. Cirkevné gymnázium v Levoči, stredná pedagogická, všetky novoveské gymnázia sú ďaleko pred týmto gymnáziom.
Písane z pohľadu bývalého študenta v šk. rokoch 2001-2005
 

 

Je zaujímavé, ako bývalý absolvent v šk. rokoch 2001-2005 dokáže zhodnotiť, ako učili učitelia pred 20-30 rokmi :-D. Píše o tom, že tam učia stále tí istí učitelia. Je to overené? Asi ťažko, lebo ak by to urobil, vedel by, že to tak nie. A kde je podmienka, že sa učitelia musia po rokoch meniť? Je na to nejaký zákon alebo vyhláška? Ku prijímačkám asi len toľko, že ak by sa robili, všetky gymnáziá by boli buď takmer prázdne, alebo by museli znížiť kritériá, keďže úroveň žiakov na Slovensku všeobecne klesá. Chybu je potrebné hľadať predovšetkým na základných školách, kde sa s deťmi učitelia hrajú a keď prídu na gymnázium, sú prekvapení, že sa musia učiť. Čo sa týka maturity, autor príspevku nemá poňatia o tom, čo píše. Inak by vedel, že sú to samé hlúposti. A že je úroveň napr. na cirkevnom gymnáziu lepšia? Bodaj by nie. Stačilo mi vidieť zadania maturitných otázok z niektorých predmetov. Otázky založené na vyjadrení vlastného názoru. No kto by už toto nevedel, na gymnáziu nemá čo robiť.
 

 

Je neskutočné, ako niektorí z vás reagujú a v pohode svoje výpovede zakladajú na hypotézach a klamstvách. Fascinuje ma výpoveď bývalého študenta, ktorý nemá ani páru o súčasnej situácii na gymnáziu, ale pravdivosť jeho slov sa zakladá na známom :jedna baba povedala. Už samotný článok je založený na jednostrannosti, s úmyslom škole poškodiť a je neskutočné účelový. Prečo sa tam nespomína Gymnázium na Javorovej v SNV, kde počet študentov v tomto šk.roku je určite nižší ako na GJFR? Najjednoduchšie je všetko zovšeobecniť, len aby to splnilo svoj účel. Nemyslím si, že kvalita výuky na GJFR išla enormne nadol. Je stále rovnako vysoká, aká bola aj v čase štúdií bývalého absolventa, ibaže dnes sa už nekladie dôraz na to, čo človek nosí v hlave, ale skôr sa pri výbere škôl riadime známym, ži a nechaj žiť alebo inými slovami povedané, čím menej od nás žiadajú, tým je to lepšie, dôležité je, že moje dieťa skončí gymnázium, nejako ho už dostaneme na vysokú a potom ho zamestnáme vo vlastnej firme a najlepšie, ak sa z neho stane politik.
Prečo nereagujú tí, ktorým táto škola aj v súčasnosti dala do života mnoho? Je ich určite dosť, veď mnohokrát prichádzajú do školy za svojimi učiteľmi aj dnes, aby im poďakovali a podotkli, že na vysokej škole nemajú problémy so štúdiom, pretože ich práve táto škola pripravila kvalitne. Pokiaľ budeme k štúdiu pristupovať benevoletne a budeme si vyberať školu, ktorá je k povinnostiam a vedomostiam študentov vlažnejšia a maturitná skúška sa zakladá len na vlastnom názore, tak potom bude vyzerať aj naša spoločnosť, v ktorej lajdáci ia darmožráči majú zelenú.
Platí to aj pre Levoču, pokiaľ chceš mať vedomosti a udržať si tento kredit stále, tak si vyber GJFR, ale ak chceš mať lážo-plážo , žiadne stresy pred maturitou, kde stačí len vlastný názor a potom mať hlavu prázdnu ,tak si vyber gymnázium, kde s prijímaním študentov nemajú problémy.
Zaráža ma, aké" presné "štatistické údaje má dotyčný bývalý absolvent, čo sa týka minuloročných maturít. Opäť výmysel, ktorý sa nezakladá na pravde. Asi najzaujímavejšie by sa bolo spýtať tých, ktorí "nezmaturovali?" A to by nebolo ani na dialóg.
A ďalším dôvodom, prečo je na tejto škole nižší počet žiakov je aj množstvo neprajníkov a pomstychtivcov, ktorí neustále obnovujú a rozdúchavajú už dávno vyhasnuté pahreby.Nedokážu sa zmieriť s tým, že nie sú fenomenálni a prehra je pre nich ťažko pochopiteľná a bolestivá ,a preto po celý svoj život túžia len po jednom-pomste. Je pre nich veľmi ťažké sa s tým zmieriť , a tak neustále potrebujú škodiť aj tým, ktorí sú v tom nevinne. A v samotnej Levoči sa klebetám darí, lebo ľudia si tu zvyčajne informácie podávané z druhej ruky nezvyknú overiť a tešia sa , keď môžu uškodiť tomu druhému, len nech sa to netýka práve ich.
Musel som reagovať na tento článok a rozbehnutú diskusiu, pretože je mi je zle z toho, ako sú niektorí ľudia obmedzení a pritom si neuvedomujú, že za tým všetkým je úplne niečo iné. Tí šikovnejší vedia, čo mám na mysli a tým menej chápavým zostáva len otáznik. Prajem GJFR, aby statočne odolávalo náporu neprajníkov, veď aj zlá reklama je reklama a dobré sa zvyčajne chváli samo, na to nepotrebuje médiá ani Nebíčko v papuľke.
 
Hodnoť

Kedy a kto konečne povie pravdu?

Jeden minister školstva je horší ako predošlý a to pekne dozadu až po „nežnú revolúciu”. Ani v jednej vláde nebolo prioritou školstvo. Prednosť malo rozkrádanie, podvody, hašterenie, žaloby podané jeden na druhého na súdy, dosadzovanie si do pozícii svojich prívržencov aj keď neschopných. Rozpočet na školstvo sa stále krátil. Ministerstvo nariaďuje, VÚC diktuje a samospráva okráda, len riaditelia musia všetko dodržiavať, plniť a namiesto venovania času na samotné riadenie sotva majú čas. Musia sa pohybovať aby ako-tak udržali školu v chode, v blúdnych kruhoch, ktoré nezmyselne jeden minister za druhým zavádza do praxe. A tu je výsledok. Knihy v školách chýbajú. Súčasný minister v jednej reči povedal, že preto niet peňazí v školstve na rozdiel od Fínska lebo sa kradne. Toto si dovolí povedať minister školstva, toho školstva, ktoré zadáva kšefty svojim mecenášom. Každý jeden minister hovorí o tom ako by to malo byť, ale nič preto neurobí. Aj terajší táral o učňovskom školstve. Hodil do éteru nejaké výplody fantazmagórie, ale nič preto neurobí. Niekedy žiaci s prospechom stredným a slabším mali možnosť ísť na učňovky. Tie sa rad radom zrušili a nech mi niekto povie kde tí žiaci majú ísť. Mám pocit, že naším politikom netreba múdrych ľudí, skôr tých menej obdarených rozumom, aby ich mal kto voliť, lebo múdry človek takých nezodpovedných politikov nevolí. Čo je to za štát, ktorý nevie zaplatiť učiteľa, či lekára (zdravotnú sestru)? Pre policajtov a vojakov sa vždy nájde spôsob ako ich oceniť a zabezpečiť inými vymoženosťami, tam núdza nie je. Prečo asi?
 
Hodnoť

Nie je to aj neschopnosť riaditeľa?

Za kvalitu výchovno - vzdelávacieho procesu je v prvom rade zodpovedný riaditeľ školy.
Škola za posledné roky stratila konkurencieschopnosť v porovnaní s okolitými gymnáziami aj zásluhou toho, že riaditeľ sa nemá čas venovať rozvoju školy najmä z dôvodu, že väčšinu času strávi ako vyučujúci na katolíckej univerzite.
 
Hodnoť

Je to (aj) neschopnosť riaditeľa

Pán riaditeľ si počas maturitných skúšok necháva vypísať PNS. Vyhýba sa teda zodpovednosti i problémom. Tohto roku to nebolo inak. Toto gymnázium prijímalo do prvého ročníka aj štvorkárov. Boli im dobrí aj žiaci s biednym prospechom, len aby bolo koho učiť. Ako to ale nie je SOU, mali by sa zo štvorkárov stať postupne aspoň trojkári. Učitelia na tomto gymnáziu učia, ale je otázne či aj naučia. Staršia, kvalitná generácia skončila, učí nová. Tá nevie motivovať študentov, znechucuje ich, lebo možno ani sama nie je motivovaná. Alebo žeby chýbala ozajstná kvalita? Kto je však zodpovedný za kvalitu pedagogického zboru? Kto buduje kolektív? Neraz to býva tak, že tak, kde sa roky nevymení vedenie, nastáva úpadok.
 

 

Som riaditeľ základnej školy, podotýkam základnej, a preto dobre viem, ako je to s našimi dovolenkami. Riaditeľ musí byť podľa niektorých názorov vždy k dispozícii. Kedy si potom má vyčerpať dovolenku? Ale ak má šikovný pedagogický zbor, nevidím žiadny problém. A čo sa toho ešte týka, každý riaditeľ má aj svojho zástupcu, či je to v škole alebo hocijakej inej firme. Takže zodpovedná osoba tam stále je. Či učitelia aj naučia? Toho, kto sa učiť chce, naučia. Ale toho, kto o vzdelanie nemá záujem, môžete motivovať len ťažko. Hlavne vtedy, keď žiaci vedia, že aj vysoké školy berú všetko. Aj štvorkárov. Takže nevzťahujme to len na gymnáziá.
 

Hm

Hovorim o PNS, pan riaditel, nie o dovolenkach. Ak to teda pocitujete takto, najlepsie bude vyberat si dovolenku a pns pocas prijimaciek a maturitnych skusok.
 

 

Asi ste mysleli PN. A čo sa týka problémov a zodpovednosti počas maturitných skúšok, na starosti to má školský koordinátor, ktorým je spravidla zástupca riaditeľa. Takže zodpovednosť je predovšetkým na ňom. Riaditeľ školy nenesie zodpovednosť napr. za známky udelené študentom, keďže ich skúša trojčlenná komisia, v ktorej je predseda komisie z inej školy.
 
Hodnoť

List riaditeľovi

Pán riaditeľ Kamenický,
načo ste chodili minulý rok po ZŠ, keď ste potom nevedeli pre seba, aj pre nás rodičov a naše deti vybojovať otvorenie prímy?
Komu ste naháňali žiakov? Bol o Vašu školu záujem, no keď ste neotvárali triedu, niektorí si povedali: škola ako škola.
A cirkevní nepozerajú na hĺbku vierovyznania, len na naplnenosť triedy. Berú všetko!
Môžeme vám povedať, že sú tam aj takí, ktorí tam veľmi nechceli.

A vaši zamestnanci tam tiež pôjdu? P.riad., vy ste na cirkevnej VŠ na celý úväzok!?

http://www.portalvs.sk/regzam/

Nová p.zástupkyňa sa tam už takisto tlačí.
(inak o tejto "úžasnej" voľbe by sa dalo tiež čo-to napísať )

Nie je to čudné? My stíhame jedno zamestnanie, vy dve naplno! Naplno?
Nemali by ste sa zamyslieť nad tým, že po oprave fasády, o ktorú ste sa ani vy veľmii nepričinili, sa nič nedialo?
Žiadna rekonštrukcia vnútra! To ostalo choré! A kým doteraz išli reči o "strašiakoch" vyučujúcich, ktorým aj my vďačíme za vzdelanie, teraz sa rozpráva o vašich prechádzkach po meste počas pracovnej doby, o skúšaní vysokoškolákov v riaditeľni gymnázia...
Máme pocit, že za tých pár rokov došlo účelovo k postupnej likvidácii školy pre nezáujem z vašej strany, p.riad.! Ste na štátnom gymnáziu len preto, aby ste robili nábor na katolícku univerzitu? A nezáujmom o svoje Gymnázium ten nábor robíte aj pre cirkevné gymnázium?
Alebo sa mýlime p.riad.? Budete oslavovať storočnicu? Otvoríte na budúci rok prímu/prvý ročník?
My by sme boli radi, keby naše deti študovali na Gymnáziu Janka Francisciho - Rimavského!
Ale to by sme museli poznať odpovede na v liste vyslovené otázky a na:
Odstúpite z funkcie riaditeľa alebo sa jej budete venovať naplno?

rodičia detí,
ktorí chceli a chcú, aby ich deti študovali na Gymnáziu J.F.-Rimavského
 


Najčítanejšie na Spiš Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop