Korzár logo Korzár Spiš
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Smutné výročie v Tatrách: Pred 40 rokmi zahynulo v lavínach 14 ľudí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

cest...

cest pamietke vsetkym obetiam
 
Hodnoť

 

Julius Stumpf z Kolty, hrali sme spolu futbal. Bol jemny a slusny chlapec. Preco preco smrt berie nevinnych ? Jeho mama to tazko znasala po cely zivot...niet lieku, ktory vylieci bolest matky. Nepomohol ani krizik, ktory mu zasila do vetrovky.
 
Hodnoť

Lavína na Popradskom plese (1974)

Smutne...

Na tom linku, uvedenom aj v clanku je to napisane velmi zaujimavo...
http://hzsslp.blogspot.sk/2014...
 
Hodnoť

Osudy ľudí a jedno meno - Tury Nagy

Aj toto patrí k životu matky Juraja Tury Nagya.

Na tabuli je uvedený ako predposledná obeť chlapec Juraj Tury Nagy z Nitry.
Jeho otec JUDr. Ing. Ladislav Tury Nagy bol jeden z najvzdelanejších advokátov na Slovensku. Ovládal uhorské a československé právo.
Jeho matka JUDr. Elígia Tury Nagyová, CSc. -dnes 88 ročná - vyštudovala okrem práva aj farmáciu na UK Bratislava.
JUDr. Tury Nagy bol oi. aj kľúčovou osobnosťou v skautingu v Nitre po roku 1945. V krátkom období tzv. Pražskej jari od marca do 21. augusta 1968 spolku s ďalšími obnovil skauting v Nitre.

Za politickú demokratickú činnosť otca jeho jedinému dieťaťu -synovi Jurajovi- po auguste 1968 nitrianski komunisti zakázali študovať v Nitre na akejkoľvek strednej škole, hoci na základnej škole bol vynikajúci žiak.
Rodičia po veľkých ťažkostiach našli v Komárne strednú školu (Stredná priemyselná škola strojnícka), kde Juraja prijali na štúdium.
Juraj sa zúčastnil povinného lyžiarskeho kurzu na chate kpt. Morávka pri Popradskom plese. Tam ho 20. januára 1974 zasypala lavína.
Dnes by mal asi 58 rokov.

JUDr. Tury Nagy ma obhajoval v roku 1990 v dvoch procesoch v Nitre a v Bratislave, kde ma komunistickí funkcionári žalovali, pretože sme ich zbavili funkcií a moci v Nitre.
JUDr. Tury Nagová spolu so skvelou novinárkou pani Lujzou Bakošovou bola jedným z troch vedúcich osobností VPN v Nitre.
Spolu sme žiadali rozpustenie ŠtB a Ľudových milícií. Organizovali sme generálny štrajk v okrese Nitra 27.11.1989. Boli sme pripravení aj na spustenie represívnej akcie ŠtB NORBERT.
Centrom a hnacím motorom zmien boli aj herci nitrianskeho Divadla Andreja Bagara a tzv. Starého divadla.
Dňa 9.12.1989 začal vychádzať ako prvý v SR týždenník VPN NITRIANSKA VEREJNOSŤ.

V druhej etape zmien od januára 1990 sme sa podieľali na výbere nových riaditeľov kľúčových závodov, nemocnice a desiatkach iných inštitúcií, radikálne sme zmenili zloženie vedúcich pracovníkov na ONV Nitra, likvidovali sme odpočúvací systém ŠtB v telefonickej sieti Slovenskej pošty a telekomunikácií, spolupodieľali sme sa na prestavbe Okresnej správy ZNB, bol som na čele tzv. Rumlovej Občianskej komisie na preverovanie 13 členov Okresnej správy ŠtB, kontrolovali sme odzbrojovanie Ľudových milícií a odvoz desiatok ton zbraní a výbušnín z pivníc ONV Nitra, v celom okrese (Nitra, Zlaté Moravce, Vráble) sme odstránili komunistické symboly pamätné tabule a sochu Lenina v Nitre, v celom okrese vo všetkých mestách a obciach sme zaistili premenovanie niektorých ulíc, do konca marca 1990 sme urobili novú dislokáciu budov štátnych a mestských inštitúcií, organizovali sme mítingy s P. Šťastným, V. Havlom, A. Dubčekom, M. Kňažkom, F. Mikloškom a inými osobnosťami Novembra, v marci 1990 sme iniciovali založenie prvej základnej deväťročnej katolíckej cirkevnej školy v SR na Farskej ulici, kde sa otvorili prvé triedy v septembri 1990, v júni 1990 sme organizovali prvé slobodné voľby do SNR a mestské voľby, ako jediní v SR cez VPN vo vedeckej práci ČLOVEK A PROSTREDIE - NITRA asi 150 odborníkov zmapovalo stav v okrese Nitra v roku 1990 po páde komunistického režimu, zabránili sme komunistami plánovanej demolácii celej hlavnej ulice mesta Nitry (dnes pešej zóny), cirkevné orgány sme žiadali o menovanie biskupa na Nitriansky hrad, budovali sme nový mestský úrad a mestskú políciu, Krajský daňový úrad, Krajskú sociálnu poisťovňu, iniciovali sme začiatok stavby novej čističky vody pre Nitru.
Aj toto bola časť životnej cesty matky Juraja - pani Tury Nagyovej.

Ivan Mačura, predseda VPN okresu Nitra, Nov. 1989 - január 1991
 


Najčítanejšie na Spiš Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop