Korzár logo Korzár Spiš
Sobota, 11. júl, 2020 | Meniny má MilotaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kniežacia hrobka by sa mohla vrátiť pod Tatry na budúci rok (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Hm,

A ako vedia, ze ide o hrobku germanskeho kniezata ? ... :)
 

 

V tej hrobke sa našiel aj jeho germánsky kniežací diplomatický pas a dočasné víza na prechodný pobyt, ktoré mu udelila Staroslovácka Národná Rada. Samozrejme, úhľadne vypísané staroslováckymi runami, font Martin Benka.

Máš nejaké alternatívne vysvetlenie, než archeológovia a historici, koho hrobka to je? Dajme tomu Svätoplukova babka, faraónka Horného a Dolného Egypta?
 

 

kaderník ... rozosmial si ma, vďaka ... prvé etniká nerešpektovali dnešné územné členenie, to snáď vieš ... pri pomenovaní dávnovekých etník by som bol nanajvýš opatrný, jedno a to isté etnikum mohlo vystupovať v histórii pod viacerými menami alebo aj opačne .. či pre daný čas sú to napr. Kvádi to by mohlo byť tiež na dišputu ... osobne ma zaujala informácia o Daurentiusovi, ktorého spomína byzantský historik Menander Protektor či historikov napr. Sasinek : Dejepisec Plinius (79 po Kr.) prvý je, ktorý označuje územie nášho Slovenska, keď píše, že keď za jeho doby Jazygovia panovali na Potisí, Dákovia (Getovia, Sloveni) bývali nad Potisím až k Morave a Odre, súsediace so Svebami v Germanii. Dosaváď uhorskí a moravskí Slováci to územie obývajú. Tacitus (r. 100) ich zná na tomže území pod menom Quadov, a pod týmto menom zná ich na začiatku 5. stoletia i sv. Hieronym" alebo Hodža : Dobrô slovo Slovákom súcim na slovo str. 87... atď, atď, atď ... :)
 

 

Teší ma, keď som ti spríjemnil deň.

Ja ti nie som historik ani archeológ, mám históriu len ako hobby, podobne ako ty. A myslím si, že podobne ako v iných disciplínach, ktoré si robia nárok na pomenovanie "veda", aj tu sa viacmenej všeobecne viacmenej uznávajú tézy Karla Poppera a Thomasa Kuhna.

Teda, že každá teória platí dovtedy, kým nie je presvedčivo vyvrátená. A že existuje istá väčšinová paradigma, ktorú uznáva väčšina vedcov, a tá sa občas, pod vplyvom nových poznatkov, zmení, a potom platí iná paradigma.

To isté platí podľa mňa aj pokiaľ ide o označovanie kultúr a etník žijúcich v histórii na území, ktoré dnes nazývame Slovenskom.

Teória Sasinkova možno v dobe svojej platná bola a tak i uznaniu sa tešila, ale dnes nezodpovedá neskorším poznatkom ani prevládajúcej vedeckej paradigme. Napríklad stotožňovanie Dákov či Kvádov so Slovanmi je podľa mojich informácií nesprávne. V tom zmysle, že nezodpovedá súčasnému vedeckému poznaniu.

Podobne Konštantín Porfyrogenetos volá Maďarov Turkami, čo tiež nie v súlade so súčasnou vedeckou paradigmou. Ak by si s podobným označovaním vystúpil na dnešnej vedeckej konferencii, tak by ťa nepochybne vysmiali.

Na základe množstva informácií, ktoré spolu dali do súvislosti ľudia, ktorí sa tomu celoživotne venujú a systematicky poznajú diela svojich predchodcov, ktorí skúmali rovnaké otázky, skrátka aktuálne platí vedecká paradigma, že pred príchodom Slovanov na naše územie tu existovalo niekoľko germánskych kmeňových zriadení, ktoré boli v kontakte s Rímskou ríšou. A do toho evidentne zapadá aj táto kniežacia hrobka.

Som zvedavý, čo sa vďaka nej dozvieme a ako to obohatí naše doterajšie poznanie. Možno to naozaj aj otočí existujúce vedeckú paradigmu.

Samozrejme, niekto mimo vedeckej paradigmy môže hlásať aj iné tézy. Takých ľudí k tomu spravidla vedú nacionalistické vášne. Ale prosím, nevolajme to vedou.
 

 

verím ti, nie si vedec čiže to píšeš nie je veda ... no potvrdzuješ to, čo som hore povedal ... mimochodom, na našom terajšom území to neboli iba germánske kmene ... :)
 

 

Bohužiaľ, na takto nevyargumentovaný príspevok sa nedá veľmi zmysluplne reagovať. Skutočne netuším, čo z tvojho príspevku som akože mojím príspevkom potvrdil. Zrejme si ani nemal záujem to pomenovať.

To, čo píšem, skutočne nie je veda, to je len anonymná diskusia na internete, ktorej predmetom je veda. Podobne ako tvoje príspevky.

Podobne netuším, z čoho si vyvodil, že nie som vedec. Asi si nemal záujem rozviesť ani túto svoju úvahu.

Nikde som ani netvrdil, že by na našom území boli len germánske kmene, takže v tomto s tebou skutočne súhlasím. Len netuším, čo by na tom akože malo byť smiešne.

Niečom mi hovorí, že tvoj príspevok mal byť asi nejakým druhom osobného útoku voči mne, lebo nesúhlasíš s tým, čo som napísal, ale nemáš proti tomu argumenty. Ak to tak je, tak mi je ťa v podstate úprimne ľúto.
 

 

kad ... nápodobne ... prepáč nie som žiadny nacionalista, nechcel som sa ťa nejak dotknúť, mrzí ma to ... na druhej strane je mi ťa úprimne ľúto, stačí keď budeš čítať nielen po sebe, tam máš odpovede na svoje otázky ...
dám príklad : ...
1. príspevok 14.08.2019 11:29 tretí odstavec, vysvetlenie k vedcovi ... aj ja som to tak pochopil, že je to anonymná diskusia, ktorej predmetom je veda, čiže nie si vedec ...
2. príspevok 14.08.2019 11:29 štvrtý odstavec súhalsíš s protiargumentom: ale píšeš 10:21 ... pred príchodom Slovanov na naše územie tu existovalo niekoľko germánskych kmeňových zriadení, ktoré boli v kontakte s Rímskou ríšou. A do toho evidentne zapadá aj táto kniežacia hrobka ... žiadna zmienka o iných etnikách ...
3. posledný odstavec : dávam ti protiargumenty, dokonca s nimi súhlasíš ...
tak o čo ti ide alebo načo tá tvoja záverečná koncovka ? ...
inak ďakujem, za slušne vedenú diskusiu ... :)
 

 

kad ... ešte rozšírim vysvetlenie k téme o "vedcovi" kde stále hovoríme o histórii ... vedec zaoberajúci sa históriou sa nazýva historik ... ak tvrdíš v príspevku 14.08.2019 10:21 hneď v druhom odstavci : " Ja ti nie som historik ani archeológ, mám históriu len ako hobby ... znamená to, že tým vedcom histórie nie si ... samozrejme môžeš byť vedcom v nejakých iných disciplínach, čo nikde nepopieram ... toľko k tvojim otázkam ... :)
 

 

Ďakujem za uznanie, že som sa snažil o vecnú diskusiu. Je to presne tak.

A na môj vecný príspevok si ty zareagoval totálne nevyargumentovaným osobne ladeným príspevkom, ktorý si dokonca začal hodnotením mojej osoby a vonkoncom nie témy alebo toho, čo som napísal. Nemôžeš sa čudovať, že si dostal odpoveď, akú si dostal.

Ak sa čuduješ, tak sa čuduj, ale ďalej ti to vysvetľovať skutočne nebudem. Dospelému človeku netreba vysvetľovať, ako diskutujú dospelí ľudia a prečo.

Sám si si odpovedal, prečo tvoja úvaha o "vedcovi" nebola logicky správna. Bez ohľadu na to, že ma reálne živí niečo iné, než vedecká práca, a nejakých publikácií mám naozaj len zopár. Úvaha o tom, či ja osobne som alebo nie som vedec, je tu úplne irelevantná, podobne ako akákoľvek iná úvaha o mojej či tvojej osobe. Bavme sa o téme, nie o nás.

Bol by som rád, ak by sme sa vrátili k vecnej diskusii, ak teda vôbec máš záujem pokračovať. Takže môžeš sformulovať konkrétne vyjadrenie k môjmu príspevku, pomenovať, s čím súhlasíš, s čím nie a prečo. Ja to nebudem loviť z odkazov na čísla odsekov.

Rád sa dozviem niečo nové, ale nemám záujem si nič navzájom dokazovať. Držme sa obaja témy, nehodnoťme druhého a snáď nás tá debata bude baviť a obohacovať.
 

 

nevymýšľaj, si už dospelý ... čítaj hlavne po sebe, viac od teba nechcem ... môžme sa vrátiť k vecnej diskusii za podmienky, že budeš diskutovať o histórii, no nie v kabaretnom móde ... takže nemám záujem, tvoja debata totiž nikam nevedie ... ahoj ... :)
 

 

Takže som ťa odhadol správne. Ahoj.
 

 

kad ... ale, ale ... zase si ma rozosmial, pokračuješ v kabaretnom móde ... predovšetkým je to o tebe, nie o mne ... no pobavil si, inak o ničom ... :)
 
Hodnoť

 

kad ... skúsim inak ... Keď sa potenciál paradigmy vyčerpá, vedná disciplína sa ocitá v krízovom stave. Prejavuje sa to v tom, že sa výrazne zmenšuje objem poznatkov, ktoré znamenajú reálny pokrok v poznávaní, že sa pociťuje deficit nových výskumných tém a pociťuje sa tlak potreby nového ideového a metodického fundamentu, ktorý vytvorí úplne nový vytvárací rámec. Kríza sa rieši nastolením novej paradigmy ... So zreteľom na kontinuitu starej a novej paradigmy je dôležitá otázka integrovateľnosti poznatkového fondu predchádzajúcej paradigmy ... čiže platí to, čo platilo napr. za známych historikov Rímskej ríše, už nemusí platiť v súčasnosti. Poznanie, že ide o Germánske kmene v minulosti nezodpovedá miere poznania v súčasnosti ... zvlášť v prípade existencie zatiaľ ešte stále nejasnej histórie Slovenov, teda dnešných Slovákov ... :)
 
Hodnoť

 

Serinkaju sa s jedným hrobom a pritom na karnantum v ba nalejú betón. Kam sme sa to dostali. Nuž to už je len vzácnosť že dáky ovesany Germanotrcil kopyta dakde v horách. Svet isto padne na ***** z toho
 

mas pravdu

za TOTO sme bojovali v povstani..?
 

 

To máte tú demokraciu, čo ste chceli. Mlieko bolo za dve koruny a rožok za dvadsať halierov. A všetky mladé baby sa na nás usmievali, nie ako dnes.
 


Najčítanejšie na Spiš Korzár

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop