Korzár logo Korzár Spiš
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zomrel známy historik a archivár Ivan Chalupecký (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


 

V mene pracovníkov Archívu mesta Košice vyslovujem úprimnú sústrasť rodine p. prof.Chalupeckého, historika a archivára. Pre nejedného archivára bol vzorom pracovitosti, svedomitosti a studnicou vedomostí, na ktorého sme sa vždy vedeli obrátiť. M. Hajduová
 

S pánom Chalupeckým...

...som mal tú česť niekoľkokrát sa rozprávať, keď som písal reportáže o Levoči pre .týždeň - a vždy som z jeho "chalúpky" odchádzal nesmierne obohatený o o mnohé vedomosti aj o pútavé príbehy a zážitky tohto Maestra histórie a archívov.
Vyslovujem hlbokú sústrasť rodine a blízkym, priateľom i ľuďom "od fachu" zosnulého.
Bohužiaľ, tak máličko aj mediálneho priestoru sa p. Chalupeckému dostávalo aj po roku 1989...
 

R.I.P.

Vzácny človek, čestný a pracovitý. Som šťastný že som mal tu česť s pánom Ivanom spolupracovať a učiť sa od neho. Vzácny človek plný pokoja.
 

 

Nech mu Pán dá večné odpočinutie vo vlasti blaha, svetla a pokoja. Zbohom pán profesor.
mínus | 501805
 

 

Reagujem na p. Martina Droppu, nedá sa to priamo pod príspevkom, neviem prečo.
So všetkým, čo ste napísali vo svojom príspevku, a tiež s príspevkami ďalších diskutérov, možno len súhlasiť. Pre komplexnosť obrazu p. Chalupeckého však musím dodať, že ako silno veriaci človek a človek úprimne nenávidiaci komunistickú totalitu mal p. Chalupecký obrovský problém objektívne hodnotiť osobnosť biskupa Vojtaššáka - zatváral si oči pred neho zjavnými antisemitskými postojmi a nie bezvýznamnou úlohou pri arizácii židovského majetku. Je to problém aj u mnohých ďalších kresťansky orientovaných intelektuálov. Každý vedec by mal byť schopný objektívneho pohľadu, a to mnohí nedokážu. To píšem pri všetkej úcte k p. biskupovi, ktorého inak hodnotím tak, ako väčšina jeho súčasníkov. No najmä v tejto dobe potrebujeme objektívny pohľad na našu minulosť a ľudí, ktorí ju tvorili. Aj v dobe slovenského štátu bolo veľa kresťanov a aj duchovných, ktorí sa zachovali inak. Tieto otázky, ktoré som naznačil, sú aj predmetom cirkevného konania o vyhlásení biskupa Vojtaššáka za blahoslaveného.
 


Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop