SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Nielen domáci, ale aj návštevníci Spišskej Novej Vsi sa budú môcť dočítať o histórii miestneho skvostu, Provinčného domu, ktorý počas uplynulého týždňa otvorili po takmer ročnej komplexnej rekonštrukcii.
Historik Múzea Spiša Miroslav Števík pripravil novú publikáciu s názvom Provinčný dom a provincia šestnástich spišských miest.
„Vyšla v dvoch jazykových verziách, v slovenčine a angličtine. Táto téma je natoľko zaujímavá, že sa s ňou určite radi zoznámia aj návštevníci z iných krajín, práve preto sme zvolili ako druhý jazyk angličtinu, keďže v súčasnosti je univerzálnym jazykom,“ vysvetlil.
Jeho kniha približuje okrem iného aj architektúru budovy a viaceré zaujímavosti.
Autor sa snažil knihu napísať zaujímavým štýlom.
„Nechal som sa inšpirovať publikáciami, ktoré som čítal najmä od nemeckých a francúzskych historikov. Kniha je písaná formou otázok a odpovedí. Myslím si, že sa to bude dobre čítať aj čitateľovi, ktorý sa až tak veľmi nekamaráti s históriu,“ povedal Števík.
V knihe sa tiež venuje aj histórii Provincie šestnástich spišských miest, približuje, ktoré mestá do nej patrili. Okrem Spišskej Novej Vsi bolo medzi nimi napríklad aj Spišské Podhradie, Spišská Sobota, Poprad, Ľubica, Stará Ľubovňa, Tvarožná a ďalšie.

Provinčný dom
Provinčný dom patrí medzi najvýznamnejšej svetské pamiatky v Spišskej Novej Vsi.
„Dôležitým dátumom sa stal 6. január 1777, v časoch panovania kráľovnej Márie Terézie, keď sa po rozsiahlej rekonštrukcii uskutočnilo slávnostné otvorenie Provinčného domu. Ešte v tom istom mesiaci, 27. januára, sa tu konalo valné zhromaždenie Provincie šestnástich spišských miest, ktoré zvolilo jej funkcionárov, grófa, notára a dvoch prísediacich,“ informovala Zuzana Krempaská, riaditeľka Múzea Spiša, ktoré v súčasnosti sídli práve v Provinčnom dome.
Pozíciu správneho sídla provincie plnila budova až do roku 1876.
„Jeho prednú časť obýval administrátor, ktorý dohliadal na správu provincie, a ktorého menoval panovník. Ďalej sa tu nachádzala rokovacia miestnosť, v ktorej pravidelne zasadali zástupcovia všetkých šestnástich miest,“ opísala vtedajšie využitie domu Krempaská.
Podľa jej slov Spišská Nová Ves tvorila v tom čase významné administratívne centrum Spiša, pod jej správu spadala takmer štvrtina jeho územia.
„Nikdy predtým, ani nikdy potom už nemala Spišská Nová Ves takéto významné postavenia, ako v rokoch 1774 až 1876. V riadení mestského zväzu sa uplatňovali samosprávne, demokratické princípy,“ dodala.
V tejto súvislosti pripomenula aj priečelie tohto objektu so šiestimi kartušami, symbolizujú zásady, ktorými by sa mali riadiť verejní činitelia počas výkonu svojich funkcií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš