POPRAD. Zvuk organov dvoch popradských kostolov, Kostola sv. Egídia na námestí a Kostola sv. Jána evanjelistu v mestskej časti Veľká, si môže verejnosť vypočuť už aj na CD.
Prípravu Popradských píšťal, ako znie názov nového audiodiela, avizovalo mesto ešte v júni minulého roka.
Popradčania i návštevníci mesta by tak v budúcnosti mohli tieto kostoly vnímať aj zvukom.
Inšpirácia pre návštevníkov aj domácich
Práve Kostol sv. Egídia je najcennejšou historickou pamiatkou mesta, jeho vznik je datovaný do druhej polovice 13. storočia.
„Myslím si, že by bolo príjemné, ak by ľudia prišli do kostola, mali by k dispozícii tablety s informáciami o ňom v rôznych jazykoch a popritom si mohli vypočuť aj túto hudbu,“ naznačil plány radnice primátor Jozef Švagerko.
Podľa jeho slov by hudobná vložka atmosféru v chráme len umocnila. Ako dodal, v Poprade sa nachádza asi dvanásť organov, niečo podobné by sa podľa neho mohlo nahrať aj na nich.
Na organoch si pri príležitosti prípravy CD zahrali známi českí interpreti, hudobný profesor a organológ Václav Uhlíř a jeho syn Václav Metoděj Uhlíř.
„Kombinácia s jeho synom je veľmi zaujímavá, hrajú samostatne, hrajú aj na jednom organe dvaja, dokonca vo Veľkej hrali na dvoch organoch, tamojšom i jednom prenosnom. Uvidíme, či to poslucháči rozoznajú,“ uviedol Martin Michelčík z vydavateľstva Filma, v ktorom dielo vyšlo.

Výrobca je na svoje diela hrdý
Nový projekt podporil aj výrobca organov z Hranovnice Gabriel Bies. Práve z jeho dielne pochádzajú organové nástroje v oboch spomínaných kostoloch.
„Ak sa s CD bude rozumne nakladať a nezapadne len do poličky, dokáže priniesť veľký prospech pre domácich i turistov,“ uviedol.
Za takmer dvanásť rokov vyrobili v dielni osemnásť organov, teraz pracujú na ďalšom. Nástroj v Kostole sv. Egídia bol tretím v poradí.
„Napriek všetkým ďalším nástrojom, tú trojku považujem po zvukovej stránke za úžasnú,“ povedal.
Rukopis jeho dielne nesie aj organ v kostole vo Veľkej, problémom je však podľa jeho slov tamojšia zlá akustika, ktorú spôsobujú koberce na podlahe. „Do gotického kostola priemyselná kobercová podlaha nepatrí,“ dodal.
Zároveň podotkol, že história organov na Spiši nemá konkurenciu v rámci celého Slovenska.
„To, čo máme my tu, tá koncentrácia všetkých týchto dochovaných historických nástrojov, predstavuje unikát. Všetky najstaršie organy, ktoré sa na Slovensku zachovali, máme tu na Spiši,“ skonštatoval Bies.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš