DRAVCE. Zhruba osem kilometrov od Levoče sa nachádza obec Dravce. Leží na južných svahoch Levočských vrchov v doline potoka Bicír.
Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1263, Dravce sa v nej spomínajú ako obec kráľovských chovateľov sokolov, uviedol starosta obce Peter Faltin.
Panovník Bela IV. v tom čase rozhodol, že hranica medzi obcami Dravce a Iliašovce, o ktorú sa v minulosti súdili, bude tvoriť cesta vedúca od Spišského Štvrtka.
V Dravciach bol v roku 1288 založený kláštor antonitov, koncom 13. storočia pri ňom vzniklo xenodochium, teda prvá nemocnica na Spiši. Podľa slov Štefana Novotného, ktorý bol v miestnom kostole 45 rokov kostolníkom, mala nemocnica 11 lôžok.
Nachádzala sa za kostolom.
"Mnísi chodili do obce Červený Kláštor a do Slovenského raja zbierať bylinky, z ktorých robili rôzne odvary a liečivé sirupy," povedal bývalý kostolník.
Liečili tu pocestných a domácich obyvateľov.
Nemocnica zanikla v 16. storočí.
Cvičili dravých vtákov
V minulosti sa panovníci v okolitých obciach zúčastňovali na poľovačkách a každá obec bola výnimočná niečím iným. Názov obce sa odvádza aj od toho, že tu kedysi občania chovali a cvičili dravých vtákov určených na poľovačky.
"V roku 1787 mala obec 54 domov a 491 obyvateľov, v roku 1828 to bolo 70 domov a 500 obyvateľov," uvádza sa na internetovej stránke obce.
Podľa starostu sa obec začala najviac rozvíjať po druhej svetovej vojne.

K obci patrí aj časť Bukovinka
K obci Dravce patrí aj časť Bukovinka, ktorá vznikla, ako uviedol starosta, okolo roku 1920.
"Vytvorili ju obyvatelia Tatranskej Bukoviny, teda Poliaci, ktorí vycestovali za prácou do Ameriky. Po návrate domov si chceli kúpiť pozemky v Tatranskej Bukovine, ale panstvo im ich predať nechcelo. Tunajší páni im pozemky predali a nasťahovali sa sem," priblížil starosta.
V Bukovinke sa dodnes nachádzajú pôvodné rodiny, ktoré sa do tejto časti nasťahovali ešte v prvej polovici 20. storočia.
"Veľa starších domčekov sa už mení na chaty a tento kút našej dediny ľudia využívajú na turistiku a rekreáciu," priblížil Faltin.
V Bukovinke sa nachádza drevená zvonica, ktorú si postavili obyvatelia po príchode do tejto oblasti.
"Pravidelne o 12.00 h sa na nej ručne zvoní," uzavrel starosta s tým, že aj keď Dravce s Bukovinkou tvoria jednu obec, nachádzajú sa tu dva kostoly, dva kultúrne domy i dva cintoríny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš