SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Návštevný poriadok Národného parku Slovenský raj je nanečisto hotový, uviedol to vo štvrtok riaditeľ Správy NP Slovenský raj Tomáš Dražil.

"Pribudne šesť nových cyklotrás, najzaujímavejšia bude trasa na Geravy, ďalej štyri nové miesta na skalozenie a ľadolezenie pre verejnosť, kde doteraz mohli liezť iba organizovaní horolezci. Novinkou bude aj návratový chodník do Suchej Belej, ale aj nové trasy pre kone," povedal na Čingove, kde sa konala záverečná konferencia k novému návštevnému poriadku.
Jeho cieľom bude okrem iného otvoriť Slovenský raj viac pre verejnosť. Bude tiež flexibilný a budú sa môcť doň dopĺňať nové zámery.
Najneskôr v apríli budúceho roka by mal byť úplne hotový.
Dôležitá zmena v Suchej Belej
Návštevný poriadok sa začal riešiť počas prvej konferencie vo februári.

Celkovo sa konalo 21 pracovných stretnutí, počas ktorých sa riešilo viac ako sto námetov a pripomienok.
Podľa Dražila nešlo o ľahký proces. Malou revolúciou by mohol byť spomínaný nový turistický návratový chodník v Suchej Belej.
Turisti by tak nemuseli ísť priamo hore, ale z určitého úseku by sa mohli vrátiť dole na Podlesok.
"Je však potrebné tento zámer investične pripraviť a nájsť naň finančné prostriedky," poznamenal.
Zásadný dokument
V novom návštevnom poriadku zavedú aj jednoduchšie pravidlá pre organizovanie podujatí pre verejnosť.

Návštevný poriadok určuje pravidlá správania sa návštevníkov v parku a definuje priestory, kde a ako možno rozvíjať aktivity turizmu.
Rovnako definuje pravidlá pre organizovanie verejnosti prístupných spoločenských podujatí.
Pre rozvoj územia predstavuje zásadný dokument. Súčasný návštevný poriadok platí jedenásť rokov, zmeniť ho chcú aj v súvislosti so zonáciou, ktorá platí od tohto roka.
Ďalším dôvodom je aj množstvo zmien, ktoré nastali od schválenia súčasne platného návštevného poriadku.
Viac trás pre cyklistov a lezcov
V národnom parku za toto obdobie pribudli viaceré nové cyklotrasy, turistické chodníky, náučné chodníky, ale aj lokality na skalolezenie.

Novinkou je tiež možnosť splavovať Hornád, vlani tiež bola po štyroch desaťročiach otvorená ferrata v rokline Kyseľ.
Na konferencii sa vo štvrtok zúčastnilo asi 120 zástupcov štátnej správy, samospráv, vlastníci pozemkov, rôzne záujmové organizácie i podnikatelia v cestovnom ruchu.
Ministerstvo životného prostredia SR vníma podľa jeho tajomníka Borisa Suska prípravu nových návštevných poriadkov pozitívne.
"Úlohou ministerstva je ochrana prírody, ale tak, aby ju mohli aj návštevníci a široká verejnosť v čo najširšej miere vidieť. Chceme ju chrániť aj pre ľudí," povedal a zdôraznil, že návštevnosť v národných parkoch je potrebné aj určitým spôsobom regulovať a citlivo upravovať.
Pracujú na zonácii TANAP-u
V súčasnosti sa podľa generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody SR Milana Boroša pracuje aj na návštevnom poriadku pre Tatranský národný park, a to v súvislosti so zonáciou.
Proces v tomto prípade však nie je ukončený a je veľmi komplikovaný.
"Zonácia sa tam realizuje od roku 1996, momentálne sa ukončili najväčšie rokovania s najväčšími subjektmi," poznamenal.
Pracuje sa aj na zonácii Národného parku Muránska planina.


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš