TATRANSKÁ LOMNICA. Podnet pre viaceré sporné zákazky na ťažbu dreva v národných parkoch si už našiel tých správnych prokurátorov.
Ešte vlani 20. decembra podal bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča (Demokrati) tento podnet osobne v bratislavskom sídle Generálnej prokuratúry SR.
Ako sa píše v zákone o prokuratúre, ak prokurátor zistí, že na vybavenie podnetu je príslušný iný prokurátor, postúpi mu podnet na vybavenie najneskôr do 15 dní od pridelenia a o jeho postúpení upovedomí v tej istej lehote podávateľa podnetu.
V polovici januára uviedla pre Korzár hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová, že „vec bola odstúpená príslušnej prokuratúre - Krajskej prokuratúre v Bratislave".
Od tej sa nám vtedy nepodarilo získať vyjadrenie. Ako sa neskôr ukázalo, ani tá nebola napokon tou príslušnou.

Rozpor so zákonom zistil aj ÚVO
Korzár sa podrobne venoval v článku z 19. januára časti Kičovho podnetu, ktorý sa týkal Tatranského národného parku (TANAP). Jeho správa totiž podľa rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) z vlaňajšieho decembra porušila zákon pri tendri na lesnícke práce, ktorý sa skladal z desiatich menších častí.
Napríklad uchádzač pri jednej z nich síce predložil o 49 percent vyššiu ponuku, ako bola pôvodná predpokladaná hodnota, ale zo súťaže ho aj tak napokon vylúčili pre mimoriadne nízku ponuku.
Už po podaní ponuky, teda počas tendra, totiž správa národného parku zvýšila ňou pôvodnú predpokladanú hodnotu až o sto percent, a tak sa z pomerne vysokej ponuky zrazu stala mimoriadne nízka, ktorú zo súperenia uchádzačov vylúčili.
Súťaž vyhlásila štátna organizácia ešte v závere júla 2024. Pôvodne stanovila predpokladanú hodnotu celej veľkej zákazky na takmer 630-tisíc eur, ale v priebehu verejného obstarávania ju navýšila na takmer 1,26 milióna eur bez DPH, teda na dvojnásobok.
ÚVO pri troch častiach veľkej zákazky označil takéto verejným obstarávateľom riadne neodôvodnené kroky za nezákonné, námietky uchádzačov uznal za opodstatnené, prikázal odstrániť protiprávny stav, rozhodnutie o ich vylúčení zrušiť a vyhodnotiť ponuky nanovo.
Bez podania úspešných námietok vylúčenými uchádzačmi by zákazky získali záujemcovia, ktorých ponuky radikálne presiahli pôvodnú predpokladanú hodnotu zákazky. V jednom prípade by to bolo až o 143 percent.
Kiča videl v tomto počínaní Správy TANAP-u podozrenie na snahu zbaviť sa neželaných víťazov.
Správa TANAP-u nakoniec na väčšinu častí veľkej zákazky zmluvy ani neuzavrela a súťaže zrejme pre časovú tieseň zrušila. Mali byť totiž dokončené do konca februára 2025.

Vec je vo fáze prípravného konania
Čo sa ďalej dialo s podnetom Demokratov po jeho postúpení na bratislavskú prokuratúru z Generálnej prokuratúry SR, sa nám podarilo zistiť až začiatkom februára.
„Predmetné trestné oznámenie bolo po vyhodnotení miestnej príslušnosti postúpené na krajské prokuratúry v Žiline, Banskej Bystrici a Prešove,” odpísala nám hovorkyňa Krajskej prokuratúry v Bratislave Gabriela Kováčová.
Z jej vyjadrenia vyplýva, že podnet bol rozdelený na viacero častí podľa toho, ktorého národného parku sa jeho konkrétny obsah týkal.
Podozrivou súťažou na lesnícke práce v TANAP-e sa teda zaoberá Krajská prokuratúra v Prešove.
„Prokurátor Oddelenia dozoru v trestnom konaní Krajskej prokuratúry v Prešove sa predmetným podaním zaoberá, vec je vo fáze prípravného konania, ktoré je neverejné, a preto nie je o jeho priebehu možné podať bližšie informácie, aby nedošlo k zmareniu vyšetrovania,” dozvedeli sme sa pred niekoľkými dňami od hovorcu prešovskej krajskej prokuratúry Michala Soviča.
Zákon o prokuratúre stanovuje, že prokurátor príslušný na vybavenie podnetu je povinný ho vybaviť do dvoch mesiacov odo dňa, keď mu bol pridelený na vybavenie. Zároveň však platí, že v odôvodnených prípadoch rozhodne o predĺžení tejto lehoty bezprostredne nadriadený prokurátor.
Na výsledky preverovania podnetu si tak ešte budeme musieť počkať.

Videl priveľa náhod a podozrivých okolností
Kiča pri podávaní podnetu pre sporné zákazky v národných parkoch upozornil na dve konkrétne firmy, ktoré podľa neho v priebehu niekoľkých mesiacov uspeli v súťažiach spolu za viac ako 5,5 milióna eur.
Tvrdil, že prepojené spoločnosti Ter-wood a MSGW v mnohých prípadoch uspeli iba vďaka vylúčeniu lacnejších ponúk. Uchádzali sa takisto aj o časti veľkej zákazky, ktorej obstarávateľom bola Správa TANAP-u.
„Štátny tajomník Filip Kuffa (nominant SNS) ani po verejnej výzve neobjasnil svoj vzťah s konateľom jednej z týchto spoločností,“ citoval Kiču 20. decembra Denník N.
Člen Demokratov vtedy zverejnil na sociálnej sieti i video, v ktorom upozornil, že „tieto spoločnosti nikdy predtým pre štát neposkytovali služby v oblasti ťažby v národných parkoch“.
Netvrdil, že sa nevyhnutne stal nejaký trestný čin, ale tých náhod a podozrivých okolností bolo podľa neho už priveľa, preto ich majú preveriť orgány činné v trestnom konaní. Zvlášť, ak tieto zákazky odmieta podľa neho verejnosti vysvetľovať aj ministerstvo na čele s ministrom Tomášom Tarabom (nominant SNS).
Správa TANAP-u a envirorezort neodpovedali na otázky ani Korzáru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš