Obec Mlynica (okres Poprad) má pre investičné akcie na krku veľké dlhy. Kontrolórka Danuša Beláková sa vzdala funkcie. Poslanci odklepli ozdravný režim. Starostka Anna Krajčová (ĽS-HZDS) situáciu vidí optimisticky.
MLYNICA. Podľa už bývalej kontrolórky Danuše Belákovej predošlé zastupiteľstvo ani starostka neuposlúchli jej varovanie, že obec sa ocitne vo finančných problémoch.
Dlhy, dlhy, dlhy...
Obec má neuhradené faktúry približne za 57 000 eur. „Väčšina z nich je po 60–dňovej lehote splatnosti,“ uviedla Beláková.
Podľa zákona je obec povinná zaviesť ozdravný režim, ak výška jej záväzkov po lehote splatnosti presiahla 15 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho roka a ak obec neuhradila niektorý uznaný záväzok do 60 dní odo dňa jeho splatnosti.
V prípade Mlynice sa tak podľa bývalej kontrolórky stalo. Mlynica si vzala vlani úver 154 000 eur na výstavbu novej cesty. Štát im z úveru preplatí 115 000 eur. Zvyšok je na pleciach obce.
„Zvyšok nového plus starý úver prekračuje zákonom stanovený limit 60 percent bežných príjmov za minulý rok,“ ozrejmila Beláková. V praxi to znamená, že obec si už ďalší úver vziať nemôže.
Starostka: Je to aj vinou štátu
Starostka Anna Krajčová (ĽS–HZDS) priznala, že sa obec dostala do dlhu: „Nie všetko je však iba vinou obce. Je to aj vinou štátu, keď prišla hospodárska kríza. Viacerí starostovia sa zhodli, že ozdravný režim je našou jedinou šancou.“
Napriek finančným ťažkostiam obce je optimistka: „Verím, že dlh obce sa nám podarí vyrovnať.“ Kasu chce naplniť predajom prebytočného majetku: „Nie sme najchudobnejšia obec. Máme veľa poľnohospodárskej pôdy, aj stavebné pozemky. “
Kontrolórka abdikovala, ozdravný režim schválili
Návrh ozdravného režimu podľa bývalej kontrolórky nespĺňal zákonom stanovené podmienky. „Nikto z nich to nevie spracovať a nemohla som s tým súhlasiť. Od okamihu zavedenia ozdravného režimu preberá zodpovednosť za hospodárenie kontrolór. Predsa si nepostavím šibenicu a nepôjdem za to do basy,“ povedala Beláková.
Poslala všetky potrebné doklady na ministerstvo financií a ešte v utorok sa vzdala funkcie. Napriek výhradám Belákovej k návrhu ozdravného režimu ho zastupiteľstvo schválilo.
Kritizuje investičné akcie
Podľa obyvateľa Mlynice Júliusa Vachmanského sa obec so 426 obyvateľmi dostala do problémov kvôli bezhlavému rúteniu do investičných akcií.
Jednou z nich je aj rozostavaný dom smútku: „Pripomienkoval som, načo treba obci taký luxusný dom smútku, keď tu zomrú dvaja či traja ľudia do roka. Stačilo by niečo skromnejšie.“
Vachmanský tvrdí, že viac peňazí mohla Mlynica získať napríklad aj z predaja pozemkov v časti obce, kam vedie nová asfaltka, ktorú postavili z úveru. Tu má rodinný dom i starostka Krajčová.
Podľa Vachmanského chýbajú peniaze aj na vybudovanie cesty v ďalšej časti obce, kde postupne vyrastajú nové domy, či na opravu starého poruchového vodovodu
Starostka sa bráni
„Vachmanský býva v Mlynici sedem rokov, my ostatní šesťdesiat. Ako vie, či je dom smútku predražený? Nie je to v jeho kompetencii kritizovať,“ reagovala starostka Krajčová.
Pozemky v časti, kde vybudovali cestu, predávala obec po 40 eur za štvorcový meter. „Čo je ho do toho, či bola suma privysoká alebo prinízka,“ povedala Krajčová.
Starostka tvrdí, že sa v obci trápia: „Všetky peniaze z odpredaja pozemkov dávame do inžinierských sietí. Určite pomôžeme aj obyvateľom, ktorí ešte cestu nemajú.“ Obec má podľa nej k dispozícii hektár a pol pozemkov.
Krajčová dodala, že dom, ktorý buduje, zdedila po mame. „Ja nemôžem kupovať obecné pozemky. Mala som pozemok na opačnej strane, zamenila som ho s obcou, pretože tam chcem budovať oddychovú zónu,“ uzavrela.
FAKTY
Ozdravný režim a nútená správa
Na zavedenie ozdravného režimu je potrebný nový rozpočet, harmonogram dlhových splátok a spôsob, akým chce obec splátky splácať.
Ozdravný režim slúži na to, aby sa obec dostala z finančných problémov. „Ak to neurobí, nevie urobiť, alebo nemôže urobiť, nastupuje nútená správa, ktorú zavádza štát prostredníctvom ministerstva financií. Ministerstvo menuje správcu, teda štátneho úradníka, ktorý bude o každom kroku v obci rozhodovať,“ vysvetlila Beláková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš