Podľa prevádzkarov je ťažké dobrého čašníka či kuchára zohnať, nieto ešte zaplatiť.
VYSOKÉ TATRY. Prevádzkar jedného z tatranských hotelov Štefan Vlasatý prezradil, že v súčasnosti rastie generácia, ktorej sa jednoducho nechce robiť. „Mladí sú dotovaní rodičmi a ak sa chcú neskôr postarať o seba sami, tak najradšej hneď ako manažéri minimálne za tisícku mesačne,“ povedal.
Podľa Vlasatého je pri veľkom množstve hotelov, penziónov a reštaurácií ťažké zohnať dobrého pomocníka. „Zo sto adeptov sa nájde možno desať, ktorým sa chce pracovať a aj tí ak natrafia na ponuku zo zahraničia, utekajú tam,“ posťažoval sa.
Ako dodal, za všetko môže trend, ktorý udáva výšku mzdy. „Dlhodobo je gastronómia a hotelierske služby na chvoste. Každý si myslí, že čašníkov a kuchárov uživia tringelty, no nie je to tak,“ dodal.
Priznal sa, že aj on mal problém nájsť schopného človeka. „Od októbra som ho zháňal. Podarilo sa mi to až teraz. Je to aj o podmienkach a prístupe k ľuďom. Ak im viete vychádzať v ústrety, tak si ich aj udržíte,“ vysvetlil.
Absolventi idú von
Hotelová akadémia v Kežmarku ročne vychová desiatky absolventov, no tí často odchádzajú za prácou mimo Slovenska.
Zástupkyňa riaditeľky Hotelovej akadémie v Kežmarku Sylvia Svinteková tvrdí, že absolventov to za hranice ťahá. „Tí, čo boli na praxi v zahraničí a mali tam vytvorené dobré podmienky, sa tam po skončení štúdia vracajú. Je to cenou práce, priemerné mzdy v tomto odbore sú nízke a preto si chodia mladí radšej zarobiť inde,“ povedala.
Podľa nej je snahou mnohých študentov dostať sa po škole hneď na vyššiu úroveň. „Chcú si otvárať vlastné prevádzky, alebo manažovať. V zahraničí tento sen dokážu splniť,“ doplnila Svinteková.
Podľa riaditeľa Združenia cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách Petra Chudého hotely a reštaurácie zákonite počas sezóny hľadajú výpomoc navyše.
„Turistov je viac, musia personál doplniť,“ uviedol a zdôraznil, že sami zamestnávatelia radšej zamestnajú človeka na kratšie obdobie, respektíve sezónu, pretože je to pre nich výhodnejšie.
Zistili sme
Čo hovoria na prácu
Ľudovít Šoltés je študentom hotelovej akadémie. Tvrdí, že možností je tu dosť, ale nevie si predstaviť pracovať práve pod Tatrami. „Platovo je to dosť neatraktívne a počas sezón je o to viac práce,“ povedal. Sám je rozhodnutý na 99 percent, že v tomto odbore nebude po škole pokračovať.
Bronislava Oravcová pracuje ako čašníčka v Poprade. „S prepitným sa to zlepšilo. V prvom roku po zavedení eura bol každý opatrný, teraz však ľuďom nerobí problém nechať nám aj vyššiu sumu,“ dodala.
Milan Rigelský v kuchyni ako dôchodca už iba vypomáha. „Odrobím, čo mám a idem domov. Musím ale povedať, že nikdy to nebola dobre zaplatená robota,“ uzavrel.
mv
Názory ľudí
Tringelty dávajú
Jaroslava Gecelovská tvrdí, že reštaurácií je veľa a peňazí málo. „Každý robí, čo môže a aj čašníčky sa musia obracať. S eurami narábam opatrne, ale vždy niečo nechám ako tringelt,“ prezradila.
Talian žijúci pod Tatrami Francesco Anastasio sa v reštauráciách stravuje často. „Tringelty nechávam. Nie veľa, ale na prilepšenie to čašníkom hádam stačí,“ dodal.
Jeho manželka Adriana Anastasio sama čašníčku kedysi robila. „Viem, čo je to za drinu. Táto práca nie je dostatočne ohodnotená a s príchodom eura aj tých tringeltov je menej,“ tvrdí.
mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš