Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Problém s medveďmi behajúcimi po tatranských osadách sa dnes snažili priamo v epicentre vyriešiť zástupcovia mesta, ochránarov, správcov národného parku aj ministerstva životného prostredia. V plašení mackov sa bude pokračovať, jednému z nich dokonca hrozí odstrel. Riešením by mali byť aj zabezpečené kontajnery.
VYSOKÉ TATRY. Stretnutí človeka s medveďom pribúda. Dnes zainteresované strany hľadali riešenia.
„To, čo sa deje v Tatranskej Lomnici, je neúnosné. Matky s kočiarmi sa boja chodiť na prechádzky, deti nevychádzajú von. Medveď sa za bieleho dňa prechádza v okolí škôl a domov,“ uviedol primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš (nez.).
Podľa Mokoša je hlavnou príčinou súčasného stavu premnoženie lesných šeliem, ako vedľajší motív vidí ľahkú dostupnosť odpadkov v kontajneroch, zber lesných plodín či prikrmovanie obyvateľmi a návštevníkmi Tatier.
„Doposiaľ nemáme vedecky podložené údaje o početnosti medveďa na Slovensku. Tento nedostatok musíme riešiť, aby sme mohli prijať dlhodobé závery,“ oponoval riaditeľ Ochrany prírody a tvorby krajiny Rastislav Rybanič.
„Tatranci a návštevníci Tatier si musia uvedomiť, že sa nachádzajú v prirodzenom teritóriu medveďa, navyše v národnom parku.“
Medzi krátkodobé východiská patrí monitorovanie a plašenie medveďov v osadách pracovníkmi Tatranského národného parku (TANAP), policajtmi a hasičmi.
Odznel aj návrh na odchyt problémového maca a jeho premiestnenie do inej lokality. Krajným riešením je odstrel jedinca so zmeneným správaním. Správa TANAP-u už vydala súhlasné stanovisko k odstrelu jedného problémového medveďa.
Podľa jej riaditeľa Pavla Majka pôjde pravdepodobne o mladého medveďa, ktorý sa pohybuje v Tatranskej Lomnici.
„Ide nám o najhumánnejšie riešenie, nie o plošnú genocídu medveďov v Tatrách,“ ubezpečil Majko. Definitívne slovo však zaujme až ministerstvo životného prostredia.
Čaká ich beh na dlhú traťVypuklý problém má pomôcť riešiť aj zmena legislatívy. „Musí nám umožniť pružne reagovať, či ide o odchyt, presťahovanie, alebo odstrel medveďa,“ uviedol Mokoš.
Legislatíva rovnako brzdí aj výstavbu ohrád a prekážok okolo smetných košov. „Pozemky pod nimi patria štátu. My sme sa k nim nevedeli legálnou cestou dostať, preto z projektu výstavby staničiek zabezpečeným proti vniknutiu medveďa zišlo,“ dodal primátor.
Dôsledné zabezpečenie odpadkov vidí Rybanič ako variant dlhodobého riešenia problému. „Jednoduché riešenie, že zastrelíme jedného, dvoch, piatich alebo desiatich medveďov, problém nevyrieši,“ dodal.
VLK vidí príčinu v kontajnerochAko uviedol Erik Baláž z lesoochranárskeho spolku VLK, problém sa nedá riešiť odstrelom: „Pravou príčinou je ľahko dostupná potrava v kontajneroch, nie ich premnoženie. Ak v intraviláne mesta nenájdu potravu, jednoducho sami odídu.“
Poukázal na skúsenosti zo zahraničia. V Severnej Amerike sa v národných parkoch podarilo znížiť kontakt medzi ľuďmi a kráľmi lesa po zminimalizovaní odpadu.
Najdostupnejšou možnosťou zabezpečenia kontajnerov je elektrický ohradník. Ďalšou je vybudovanie kovovej ohrady či kúpa špeciálnych kontajnerov.
Všetko je to otázka financií. „Mesto musí žiadať o pomoc štát, ten by mal podať pomocnú ruku,“ myslí si Baláž.
NázorŽenie ich maškrtnosť, nie hlad
Riaditeľ TANAP-u Pavol Majko vyzval ľudí, aby medvede neprikrmovali: „Na mnohých miestach vidieť rôzne krmidlá s potravou. Zvieratá takéto prikrmovanie nepotrebujú. Iba to komplikuje situáciu.“
Z pozorovaní správania problémových medveďov pracovníci TANAP-u odpozorovali isté podmienené reflexy. „Medveď do kontajnera nelezie pre hlad, on si chce zamaškrtiť. Pečivo a chlieb si nevšíma, vyslovene ide po dobrotách ako šľahačka, ananás, melón a podobne,“ ozrejmil Majko.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš